Reactia Simonei Halep dupa ce Sharapova a luat pauza de vestiar: "Asa face mereu cand joc impotriva ei, m-am obisnuit" (Rezumatul partidei)

Inaintea setului decisiv din meciul contra Mariei Sharapova, Halep a fost nevoita sa-si astepte adversara pe teren dupa ce aceasta a luat pauza de vestiar. Nu e pentru prima data cand are loc un astfel de moment la un meci dintre cele doua jucatoare, Simona afirmand ca s-a obisnuit cu aceasa practica a rusoaicei. "Asa face mereu Sharapova, isi ia pauza de toaleta. M-am obisnuit", a spus numarul 2 WTA.

Simona HalepFoto: usopen.org

"Asa face mereu Sharapova, isi ia pauza de toaleta. M-am obisnuit! Cand joc impotriva ei, face acest lucru mereu! Nici nu m-am mai gandit la asta. Este stilul ei si nu vreau sa comentez", a declarat Simona Halep dupa meciul cu Maria Sharapova, la conferinta de presa, potrivit Digi Sport.

Maria Sharapova a luat pauza de vestiar inaintea setului decisiv al meciului cu Simona Halep, din primul tur al US Open. Halep reusise sa egaleze situatia la seturi (4-6, 6-4), dupa o revenire incredibila de la 1-4.

Un episod asemanator s-a intamplat si pe durata finalei de la Roland Garros din 2014, protagoniste fiind tot Sharapova si Halep. Sportiva din Rusia si-a permis sa prelungeasca nejustificat pauza de vestiar pe care o ceruse, fara sa fie avertizata de arbitrul partidei.

Maria Sharapova (146 WTA), beneficiara unui wild card, a castigat disputa cu Simona Halep (2 WTA si cap de serie numarul 2), scor 6-4, 4-6, 6-3, dupa doua ore si 42 de minute, calificandu-se astfel in turul doi al turneului de la US Open, ultimul de Grand Slam al anului.

In turul secund al competitiei, Sharapova o va intalni pe Timea Babos (Ungaria, locul 59 WTA), care a trecut de elvețianca Viktorija Golubovic (104 WTA), scor 7-5, 5-7, 7-5.

Sharapova conduce acum cu 7-0 in confruntarile cu Simona Halep. Jucatoarea nascuta la Constanta a pierdut si doua finale in fata Mariei Sharapova, la Roland Garros si la Madrid, ambele in 2014.

2012, Beijing, primul tur: Maria Sharapova - Simona Halep 7-5, 7-5

2012, Indian Wells, turul trei: Maria Sharapova - Simona Halep 6-3, 6-4.

La editia trecuta a US Open, Simona Halep a ajuns pana in sferturi, cand a fost eliminata de Serena Williams, cu 6-2, 4-6, 6-3. Cea mai buna performanta a jucatoarei romane la US Open este calificarea in semfiale, in 2015.

Vezi aici rezumatul partidei Sharapova vs Halep:

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”