Roland Garros: Finala Novak Djokovic vs Rafael Nadal se reia luni.   Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6, 3-6, 6-2, 2-1

Roland Garros: Finala Novak Djokovic vs Rafael Nadal se reia luni. Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6, 3-6, 6-2, 2-1

Ploaia a intrerupt duminica de doua ori finala turneului Roland Garros de la Paris, in care Novak Djokovic, numarul 1 mondial, il intalneste pe Rafael Nadal, partida urmand sa se reia luni. Nadal, care are 51 de victorii la acest turneu si o singura infrangere, incearca sa cistige pentru a saptea oara titlul, in timp ce sirbul Djokovic se lupta pentru a-si trece in palmares pentru prima oara trofeul.

Novak Djokovic, lider mondial Foto: Agerpres/AP
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT finala turneului masculin de la Roland Garros. Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6; 3-6; 6-2; 2-1. Partida se reia luni, de la 14.00 ora Romaniei.

Vezi mai jos desfasurarea meciului, pana la suspendare:

Set 1: 4-6 - Setul break-urilor

• Nadal a inceput finala cu un break pe serviciul lui Djokovic.
  • Inca un break pentru spaniol, care conduce cu 3-0.
  • Sarbul revine si face doua break-uri consecutive, castigand trei game-uri la rand.
  • Spaniolul reuseste la randul sau un nou break, dupa ce Djokovic face dubla greseala.
  • Nadal isi adjudeca primul set, 6-4.

Set 2: 3-6

• Break in debutul setului 2 pentru Nadal
  • Sarbul reuseste la randul sau un break pe serviciul lui Nadal: 2-2
  • La Paris a inceput ploaia, insa meciul nu este oprit.
  • Moment de frustrare pentru Djokovic, care isi arunca racheta si este "mustrat" de spectatori. Sarbul reuseste insa sa isi castige serviciul.
  • Djokovic a refuzat sa repete un punct dupa o minge la care a fost nevoie de interventia arbitrului de scaun si a oferit punctul lui Nadal.
  • Nadal face inca o data break, 4-3 pentru spaniol.
  • Meciul este suspendat din cauza ploii dupa o ora si jumatate de joc, la scorul 6-4, 5-3 pentru Rafael Nadal, cu Djokovic urmand la serviciu.
  • UPDATE: Meciul s-a reluat, serveste Djokovic. Nadal a facut inca un break si a cistigat setul cu 6-3. Spaniolul are 2-0 la seturi si mai are nevoie de un set pentru a se incorona pentru a 7-a oara la Roland Garros

• Nadal opreste aceasta serie si isi castiga serviciul
  • Meciul a fost suspendat pentru a doua oara din cauza ploii, la scorul 4-6; 3-6; 6-2; 2-1. S-a jucat efectiv timp de trei ore.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”