Sepsi - FC Botoșani 3-0 Victorie categorică pentru ardeleni » Primul succes după  6 etape
Sepsi- FC Botoșani/Foto:sportpictures.eu

Sepsi - FC Botoșani 3-0Victorie categorică pentru ardeleni » Primul succes după 6 etape

• Sepsi a învins-o pe FC Botoșani, scor 3-0, în primul meci al etapei #9, din Liga 1.
  • Ardelenii au obținut astfel primul succes după 6 meciuri consecutive fără victorie.

După pauza de două săptămâni pentru meciurile naționalei, fotbalul din Liga 1 a revenit cu duelul de la Sf. Gheorghe, care a deschis etapa cu #9.

Sepsi - FC Botoșani. Victorie categorică pentru ardeleni

Instalarea lui Valentin Suciu ca antrenor interimar, după demiterea lui Bernd Storck pare să fi fost de bun augur pentru covăsnenii, care au pus capăt unei serii de patru înfrângeri consecutive.

Moldovenii au început mai bine meciul, dar șutul lui Chică-Roșă, din minutul 5, a fost respins excelent de Niczuly.

Totuși, cei care au deschis scorul au fost covăsnenii, care au dat lovitura prin Debeljuh. Fostul jucător de la CFR Cluj a primit o minge în careu și a ales să finalizeze cu un șut din întoarcere de lângă Miron.

Oberlin, one man show

Căpitanul celor de la FC Botoșani a fost aproape să restabilească egalitatea, însă a reluat slab din doar câțiva metri.

După pauză, Valentin Suciu a decis să-l trimită în teren pe Oberlin, iar atacantul elvețian a avut un impact imediat. După ce a fost foarte aproape să înscrie la prima atingere, atacantul covăsneniilor a obținut o lovitură de pedeapsă transformată fără probleme de Alimi, în minutul 60.

Același Oberlin a pus „cireașa pe tort”, după ce a închis tabela cu o lovitură spectaculoasă de cap, în minutul 87.

După această victorie, Sepsi urcă pe locul al 8-lea, cu 11 puncte, în timp ce FC Botoșani este penultima, cu 6 puncte.

Sepsi - FC Botoșani 3-0

• Au marcat: Debeljuh ('11), Alimi ('63), Oberlin ('87)
  • 3.000 de spectatori au asistat la această partidă

Final de meci! Sepsi se impune fără probleme

Repriza secundă va fi prelungită cu minim 4 minute

Min.87- GOOL Sepsi, 3-0! Andres Dumitrescu centrează excelent, iar Oberlin reia imparabil cu capul pentru Kukic.

Min.78- Eduard Florescu șutează din afara careului de 16 metri, dar Niczuly se întinde și respinge excelent.

Min.63- GOL Sepsi, 2-0! Alimi transformă fără problema lovitura de pedeapsă.

Min.60- Horia Mladinovici acordă lovitură de la 11 metri pentru Sepsi, după consultarea sistemului VAR, în urma unui fault a lui Matricardi asupra lui Oberlin.

Min.58- Dublă schimbare la FC Botoșani! Ies Kaprof și Francisco Junior, intră Florescu și Aldair.

Min.46- Oberlin putea înscrie chiar la prima atingere de balon, însă șutul său a fost parat de Kukic.

Min.46- Start în repriza secundă! Ambele formații mută la pauză: ies Bodișteanu și Chică- Roșă, intră Ongenda și Lopez la FC Botoșani, în timp ce la Sepsi au ieșit Kallaku și Coman, au intrat Oberlin și Neskovic.

Min.45+2- Pauză la Sf Gheorghe!

Prima repriză va fi prelungită cu minim 2 minute

Min.23- Andrei Miron ratează o șansă uriașă pentru a restabili egalitatea. Căpitanul moldovenilor a reluat cu talpa din doar câțiva metri, după o centrare venită din corner.

Min.11- GOOL Sepsi, 1-0! Debeljuh primește o minge cu spatele la poartă, șutează din întoarcere și marchează.

Min.5- Chică- Roșă semnează prima ocazie a meciului! Vârful celor de la FC Botoșani șutează de la marginea careului, dar Niczuly respinge în lateral.

Min.1- A început partida!

Sepsi - FC Botoșani, echipele de start:

• Sepsi: Niczuly - Ninaj, Ciobotariu, Ștefan - Oteliță, Mino, Alimi, Kallaku - Matei, Coman, Debeljuh
    Rezerve: Bardea, Breij, Drăghiceanu, Dumitrescu, Gyenge (P), Haijdin, Moldovan (P), Neskovic, Oberlin, Oroian, Siger
  • Antrenor: Valentin Suciu (interimar)
  • FC Botoșani: Kukic - Matricardi, Seroni, Miron, Țigănașu - Gabriel, Francisco Junior - Friday, Kaprof, Bodișteanu - Chică Roșă
    Rezerve: Celea, Florescu, Lopez, Mitrov, Mouaddib, Ongenda, Pănoiu, Pap (P), Pavlovic, Petro, Sadiku
  • Antrenor: Liviu Ciobotariu
  • Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
  • Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

Suciu: „Să nu ne lăsăm surprinşi”

Valentin Suciu, antrenorul interimar al covăsnenilor, a prefațat partida cu FC Botoșani:

„Timpul fiind foarte scurt, am mers pe repede înainte, ne-am cunoscut mai mult pe teren, la antrenamente.

Au răspuns foarte pozitiv toţi jucătorii şi sunt convins că o să facem lucruri frumoase. Într-adevăr, timpul a fost scurt, dar am făcut tot posibilul ca să fim cât mai pregătiţi din toate punctele de vedere.

Să nu ne lăsăm surprinşi şi, cel mai important lucru, să redevenim echipa care, mai ales în templul de acasă, să domine adversarul, să înceapă jocul, să aibă posesie, să-şi creeze multe ocazii şi să marcheze cât mai multe goluri”.

Ciobotariu: „Va trebui să recuperăm punctele pierdute acasă”

Antrenorul botoșănenilor, care a pregătit-o în trecut și pe Sepsi, spune că echipa sa e gata să se revanșeze pentru rezultatele nesatisfăcătoare din startul de sezon:

„Este un meci foarte important pentru ambele echipe. Întâlnim o formație cu un potențial foarte mare. Chiar dacă în momentul de față trec printr-o perioadă mai puțin fastă pentru ei, sunt convins că vor fi foarte motivați.

În ultimii patru ani au reușit performanța de a câștiga patru trofee, două Cupe ale României și două Supercupe pentru o echipă care nu are un istoric foarte bogat.

Eu știu bine ce înseamnă Sepsi OSK, am fost antrenor acolo, a fost ultima echipă pe care am antrenat-o înainte să vin la Botoșani.

Va fi un meci greu pentru noi, va trebui să facem un joc perfect, un joc foarte bun, ca să putem să venim cu un rezultat pozitiv de acolo.

Este clar că avem nevoie de un rezultat pozitiv, avem nevoie de trei puncte, dar pentru asta trebuie să luptăm să fim mult mai atenți față de jocul pe care l-am pierdut acasă cu Petrolul Ploiești.

Va trebui să mergem la Sepsi să recuperăm punctele pierdute acasă”.