Serie A: Napoli, la un pas să rateze cupele europene – Remiză în fața finalistei Conference League

Campioana Italiei din sezonul trecut, Napoli, a reușit doar un rezultat de egalitate pe terenul Fiorentinei, scor 2-2, în etapa cu numărul 37 din Serie A. Formația lui Francesco Calzona mai are doar șanse teoretice de a prinde cupele europene.

Khvicha Kvaratskhelia, NapoliFoto: Insidefoto di andrea staccioli / Alamy / Alamy / Profimedia

Fiorentina – Napoli 2-2, în Serie A – Fosta campioană, tot mai departe de Europa

După titlul câștigat după un parcurs entuziasmant în sezonul precedent, Napoli este la un pas să rateze participarea în Europa.

Formația antrenată de Francesco Calzona a obținut doar o remiză în deplasarea de la Fiorentina, din penultima etapă.

Deși oaspeții au deschis scorul prin Rrahmani în minutul 8, Fiorentina a întors rezultatul în doar două minute prin Biraghi și Nzola și a intrat în avantaj la pauză.

Napoli a egalat în minutul 57 prin Kvaratskhelia, dar a tremurat pe final când arbitrul le-a acordat un penalti florentinilor, anulat ulterior de VAR.

Cu o etapă înaintea finalului de sezon, Napoli ocupă locul nouă al clasamentului cu 52 de puncte, două mai puțin decât Fiorentina, care are însă un meci mai puțin disputat.

Finalista Conference League din acest an are nevoie de un singur punct din următoarele două partide pentru a-și asigura prezența în competiția europeană și în sezonul viitor.