VIDEO La Liga: Alaves, remiză cu revelația Girona - Ianis Hagi, contribuție decisivă în minutul 90+9

​Deportivo Alaves a smuls in extremis remiza cu Girona, scor 2-2, în etapa cu numărul 35 din campionatul spaniol de fotbal LaLiga. Intrat pe teren în repriza secundă, Ianis Hagi a reușit să iasă în evidență pe Estadio Mendizorrotza.

Ianis HagiFoto: Alter Photos / ddp USA / Profimedia

Girona, echipă care a avut parte de un sezon excelent și se află pe locul 2 în clasament, a deschis scorul prin Eric Garcia ('4). Alaves a egalat prin Jon Guridi ('12), dar oaspeții au mai punctat o dată până la pauză prin Yangel Herrera ('44).

Rezultatul final a fost stabilit de același Guridi ('90+9), după un duel aerian câștigat de Ianis Hagi (introdus pe teren în minutul 63). Pasa decisivă i-a fost atribuită fotbalistului român.

Site-ul de specialitate Sofascore i-a acordat lui Hagi nota 7,4, a doua cea mai mare din lotul lui Alaves (după Guridi - 8,9).

În urma acestui rezultat, Alaves a acumulat 42 de puncte și se află pe locul 11 în clasament. De cealaltă parte, Girona rămâne pe locul 2 (75 de puncte), dar poate fi depășită de Barcelona (73 de puncte - duel cu Real Sociedad).

Betis vs Almeria / duminică, 22:00

Barcelona vs Real Sociedad / luni, 22:00.