​VIDEO Roland Garros: Stan "The Man" Wawrinka se impune în meciul anului și se califică în sferturi / Victorie în fața lui Stefanos Tsitsipas, după cinci ore și nouă minute de joc

​A treia partidă disputată duminică pe arena Suzanne-Lenglen a fost una electrizantă. Stan Wawrinka a demonstrat că poate reveni în elita tenisului mondial și s-a impus în fața lui Stefanos Tsitsipas, după un meci de cinci ore și nouă minute. Elvețianul a câștigat cu 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6 și se va duela în sferturi cu Roger Federer.

HotNews.roFoto: Hotnews

Wawrinka și-a ridicat nivelul în momentele importante, a salvat nu mai puțin de opt mingi de break în setul decisiv (22 din 27 pe toată durata partidei), a fost mai calm pe final, a câștigat ultimul punct în urma unei decizii venite din scaun (arbitrul a coborât pentru a confirma că lovitura a fost în teren) și a obținut o victorie care confirmă că "Stanimal" a revenit.

Ultimul punct al partidei:

Meciul dintre Stan Wawrinka și Stefanos Tsitsipas a fost al 47-lea din Era Open care a depășit cinci ore de joc. Acesta a fost al patrulea cel mai lung meci din istoria Roland Garros (cel mai lung a avut loc în 2004, între Fabrice Santoro și Arnaud Clement).

Statistica meciului Wawrinka vs Tsitsipas:

Ași: 16-3

Duble greșeli: 3-6

Lovituri câștigătoare: 61-61

Erori neforțate: 55-48

Puncte câștigate cu primul serviciu: 71% (91/128) - 74% (92/123)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 51% (40/78) - 47% (28/59)

Puncte de break câștigate: 30% (4/13) - 18% (5/27)

Puncte câștigate la fileu: 70% (22/31) - 68% (50/73)

Total puncte câștigate: 193 - 195

Durata partidei: 5h 09 min.

Cele mai spectaculoase puncte ale partidei:

Stefanos Tsitsipas, plonjon după plonjon:

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”