VIDEO Valencia - Athletic Bilbao 2-0 / Rodrigo și Gameiro au adus prima victorie pentru "lilieci" în LaLiga după patru remize consecutive

Valencia s-a impus în partida de pe teren propriu cu Athletic Bilbao, scor 2-0, obținând astfel prima victorie în LaLiga după o serie de patru remize consecutive. Rodrigo Moreno și Kevin Gameiro au marcat golurile celui de-al șaptelea succes pentru "lilieci" în actuala ediție a campionatului din Spania.

Rezumatul meciului Valencia vs Athletic Bilbao.

După o prima repriză fără goluri, Valencia a deschis scorul în debutul părții secunde. Rodrigo Moreno (49') a înscris cu un voleu superb de la marginea careului de 16 metri. Rezultatul final a fost stabilit de Gameiro, introdus pe teren în minutul 70. Francezul a marcat după o pasă perfectă trimisă în fața porții de Carlos Soler, în minutul 89.

După 26 de etape disputate, Valencia se află pe locul 7 în clasament, cu 36 de puncte, în timp ce Athletic Bilbao se găsește pe 11, cu 33 de puncte.

Valencia este echipa cu cele mai multe rezultate de egalitate obținute în actualul sezon din LaLiga: 15. "Liliecii" veneau după patru remize consecutive: 1-1 cu Leganes, 0-0 cu Espanyol, 0-0 cu Real Sociedad, 2-2 cu Barcelona.

Rezultatele etapei a 26-a din La Liga:

Vineri

Rayo Vallecano - Girona 0-2

A marcat: Stuani (30, 85).

Sâmbătă

Espanyol Barcelona - Valladolid 3-1

Au marcat: Borja Iglesias (1), Mario Hermoso (55), Wu Lei (65), respectiv Alcaraz (17).

Villarreal - Alaves 1-2

Au marcat: Cazorla (61 - penalty), respectiv Maripan (54), Inui (77).

SD Huesca - Sevilla 2-1

Au marcat: Juanpi (7), Avila (90+8), respectiv Ben Yedder (84 - penalty).

Real Madrid - FC Barcelona 0-1

A marcat: Rakitic (26).