Wimbledon: Belinda Bencic, eliminată de Alison Riske în turul trei; Petra Kvitova, calificată în optimi

Belinda Bencic (13 WTA) a părăsit turneul de la Wimbledon în turul al treilea, elvețianca fiind învinsă de americanca Alison Riske (55 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-4. În altă partidă disputată sâmbătă, Petra Kvitova (6 WTA) s-a impus fără emoții în fața polonezei Magda Linette (75 WTA), scor 6-3, 6-2.

HotNews.roFoto: Hotnews

Condusă cu 1-0 la seturi, Alison Riske a revenit cu un dublu 6-4 în fața favoritei 13 de la Wimbledon, obținând în premieră calificarea în optimile competiției londonze. Americanca în vârstă de 29 de ani și-a egalat astfel cea mai bună performanță la un Grand Slam. Ea a mai ajuns în optimi la US Open, în 2013.

Bencic a început în forță partida cu Riske, a reușit break-ul în al doilea game și a condus cu 3-0 pe tabelă. Americanca a câștigat însă trei game-uri consecutive și a echilibrat jocul. S-a mers apoi cap la cap cu serviciul, dar tot Riske a fost cea care a greșit prima, iar primul act i-a revenit elvețiencei cu 6-4.

Setul secund a fost unul extrem de echilibrat, fără ca vreuna dintre jucătoare să ofere vreo minge de break până la scorul de 4-4. Americanca a fructificat prima șansă avută, apoi a închis manșa cu un game alb pe propriul serviciu, scor 6-4.

Debutul actului decisiv s-a desfășurat după aceleași coordonate ca în primul set. Belinda Bencic a condus cu 3-0, însă Riske a avut din nou puterea să revină, de data aceasta trecându-și în cont cinci game-uri consecutive. Bencic a întrerupt seria câștigătoare a adversarei cu un game alb, dar Riske a profitat apoi de prima minge de meci și a pus capăt partidei după două ore și 11 minute de joc.

În faza următoare, Riske se va duela cu învingătoarea dintre Ashleigh Barty (Australia, 1 WTA) și Harriet Dart (Marea Britanie, 182 WTA).

Petra Kvitova a avut nevoie de 69 de minute pentru a o învinge pe poloneza Magda Linette (75 WTA), scor 6-3, 6-2. Cu un procentaj de 81% la punctele câștigate cu primul serviciu, Petra nu i-a dat nicio șansă adversarei sale. În primul set, diferența a fost făcută de un singur break, reușit de cehoaică la scorul de 2-1 în favoarea sa. Deși a salvat patru mingi de set, Linette nu a mai putut face nimic pe serviciul Petrei, care a închis manșa la a cincea oportunitate.

Actul al doilea a curs într-o singură direcție, Linette reușind doar două game-uri. Kvitova a condus cu 3-1, poloneza a dat semne de revenire cu un game câștigat la zero pe propriul serviciu, dar următoarele trei game-uri disputate s-au dus în contul cehoaicei.

Magda Linette trecuse în runda precedentă de americanca Amanda Anisimova (26 WTA), cap de serie numărul 25.

În optimi, Petra Kvitova o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre americanca Sloane Stephens (9 WTA) și britanica Johanna Konta (18 WTA).

S-au jucat sâmbătă (turul III):

Alison Riske (USA) - Belinda Bencic (SUI/N.13) 4-6, 6-4, 6-4

Carla Suárez (ESP/N.30) - Lauren Davis (USA) 6-3, 6-3

Petra Kvitová (CZE/N.6) - Magda Linette (POL) 6-3, 6-2

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”