Explicația haosului  Analiză GOLAZO.ro: ce stă în spatele  problemelor de la FCSB
Elias Charalambous, antrenorul lui FCSB Foto: GOLAZO.ro

Explicația haosului Analiză GOLAZO.ro: ce stă în spatele problemelor de la FCSB

• Analiza GOLAZO.ro reliefează o explicație a problemelor de joc și a lipsei omogenității la FCSB: prea multe modificări la început de la o partidă la alta și prea multe transformări după prima repriză.
  • Antrenorul Elias Charalambous nu a folosit niciodată aceeași echipă în două meciuri consecutive în primele 48 de zile ale sezonului. A repetat o singură dată primul „11”: la 1-0 cu Maccabi și 2-3 cu Sparta.
  • Implicarea patronului a dat peste cap jucătorii: 30 din cele 58 de schimbări în timpul meciurilor s-au făcut la pauză. Fără mare efect: rezultatul s-a schimbat în doar două meciuri din cele 12

Începutul de sezon nu este cel mai bun la FCSB. Campioana a avut multe momente în care a suferit în joc. Nici rezultatele nu au fost cele așteptate, mai ales în Liga 1.

Căutarea continuă  Încă un  atacant  pe lista Rapidului » Are 19 ani și a trecut pe la o echipă din Serie A

• 1-1 cu U Cluj (campionat)
  • 2-2 cu Slobozia (campionat)
  • 1-1 cu Maccabi (Ligă)
  • 1-1 cu Sparta (Ligă)

Au reușit doar cinci victorii, incluzându-le pe cele cu Virtus (7-1 și 4-0), din San Marino. Plus 3-0 cu Corvinul (D2) în Supercupă, 1-0 cu Maccabi și 3-2 cu Farul.

Sunt pe locul 13 în competiția internă, cu numai cinci puncte în cinci partide și golaveraj negativ, 6-8. Și au fost eliminați în turul 3 preliminar CL.

5 meciuri fără victorie
are FCSB acasă în primele șapte săptămâni ale sezonului: trei eșecuri (două în Liga 1, una în Champions), două remize (una în campionat, alta în Europa).

De ce nu poate fi FCSB omogenă

O explicație a problemelor de joc și rezultate: schimbarea continuă a lui Elias Charalambous în primul „11” și modificările fără sfârșit făcute la pauză la sugestia patronului. Echipa nu poate deveni astfel omogenă!

Chiar dacă antrenorul susține că rotația permanentă e soluția într-un calendar aglomerat și oferă tuturor jucătorilor minute pe teren, meciuri în picioare.

Concluzia analizei GOLAZO.ro după primele 48 de zile ale stagiuni:

• Charalambous a folosit 11 formule de start diferite în 12 confruntări, folosind 28 de jucători.

O singură echipă de start repetată la FCSB de Charalambous

Niciodată în 2024-2025, FCSB nu a apărut la fel de la un meci la altul. Minimum o înlocuire, maximum 10 între partide.

O singură dată, Charalambous a repetat primul „11” în această perioadă.

• Pe 13 august, în returul cu Sparta Praga (2-3), a ales să apeleze la aceeași formulă din 31 iulie, la 1-0 cu Maccabi.

Cum arată unica echipă utilizată de două ori?

Târnovanu - Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Șut, Lixandru - Ștefănescu, Olaru, Băluță - Miculescu.

30 de schimbări la pauză, peste jumătate din totalul înlocuirilor. Doar două scoruri modificate

Eterna implicare a patronului continuă să dea peste cap stafful tehnic și jucătorii la pauză.

Au fost făcute 30 de schimbări după prima repriză în 11 meciuri, mai mult de jumătate din numărul total al înlocuirilor.

• 4 în două partide.
  • 3 în cinci partide.
  • două în trei partide.
  • una într-o partidă.

Numai într-o singură întâlnire nu a fost înlocuit nimeni la începutul reprizei secunde, la 2-2 cu Unirea Slobozia.

58 de modificări
au fost făcute în total la FCSB în timpul celor 12 meciuri (câte 5 în zece confruntări, câte 4 în două dueluri)

De cele mai multe ori, aceste schimbări au fost fără efect. Doar de două ori a fost modificat scorul, la 1-0 cu Maccabi și 3-2 cu Farul.