Handbal (f): Naționala României, victorie convingătoare înainte de Campionatul Mondial

​Naționala de handbal feminin a României a învins categoric Portugalia în al doilea meci de la Trofeul Carpați, scor 32-22. Tricolorele mai au un singur test înainte de Campionatul Mondial din Danemarca, Suedia și Norvegia.

Echipa nationala de handbal feminin a RomanieiFoto: Petr Stojanovski / Panoramic / Panoramic / Profimedia

România a învins Portugalia la Trofeul Carpați

Selecționata pregătită de Florentin Pera a câștigat al doilea meci de la Trofeul Carpați, în fața Portugaliei și mai are un singur test înainte de Campionatul Mondial din Danemarca, Suedia și Norvegia.

După ce joi a învins Elveția (33-28), naționala de handbal feminin a României a obținut un succes convingător și în disputa cu Portugalia, cu toate că începutul a fost unul echilibrat.

Încă de la pauză, tricolorele aveau un avantaj de 10 goluri, dar acestea au cedat terenul pe final și nu au mai forțat.

Cea mai bună marcatoare a fost Sonia Seraficeanu (5 goluri), urmată de Cristina Laslo (4 goluri), Crina Pintea și Eliza Buceschi (câte 3).

Ultimul test al tricolorelor înainte de plecarea în Danemarca va avea loc sâmbătă și va fi și cel mai serios, contra Austriei, formație care va fi de asemenea prezentă la Mondial.

Austria a trecut de Portugalia, scor 32-20, însă a învins la un singur gol diferență Elveția, astfel că ultimul act al competiției va fi interesant.

Miculescu, gol anulat  FCSB a înscris  în minutul 2 cu Rangers, dar reușita n-a fost validată din cauza unui fault în atac
22:05
Miculescu, gol anulatFCSB a înscris în minutul 2 cu Rangers, dar reușita n-a fost validată din cauza unui fault în atac
Miculescu, gol anulat FCSB a înscris în minutul 2 cu Rangers, dar reușita n-a fost validată din cauza unui fault în atac
Live  Rangers - FCSB  în etapa #3 din Europa League » Scoţienii conduc + Imagini surprinse de reporterii GOLAZO.ro la stadion
22:00
LiveRangers - FCSB în etapa #3 din Europa League » Scoţienii conduc + Imagini surprinse de reporterii GOLAZO.ro la stadion
Live Rangers - FCSB în etapa #3 din Europa League » Scoţienii conduc + Imagini surprinse de reporterii GOLAZO.ro la stadion
„Hagi, Hagi”   Românii, „șefi” pe Ibrox Stadium:  Ianis, aclamat  de fanii FCSB
22:14
„Hagi, Hagi” Românii, „șefi” pe Ibrox Stadium: Ianis, aclamat de fanii FCSB
„Hagi, Hagi”   Românii, „șefi” pe Ibrox Stadium: Ianis, aclamat de fanii FCSB
SCUZELE lui Munteanu  Atacantul CFR-ului, despre  momentul tensionat  cu Petrescu: „N-am știut să gestionez” + Reacția antrenorului
18:54
SCUZELE lui Munteanu Atacantul CFR-ului, despre momentul tensionat cu Petrescu: „N-am știut să gestionez” + Reacția antrenorului
SCUZELE lui Munteanu  Atacantul CFR-ului, despre momentul tensionat cu Petrescu: „N-am știut să gestionez” + Reacția antrenorului
DECIZIE DE ULTIMĂ ORĂ   Rangers- FCSB  se vede simultan pe 3 canale TV!
19:08
DECIZIE DE ULTIMĂ ORĂ Rangers- FCSB se vede simultan pe 3 canale TV!
DECIZIE DE ULTIMĂ ORĂ  Rangers- FCSB se vede simultan pe 3 canale TV!
Atletico, plângere la UEFA  Madrilenii au contestat penalty-ul acordat celor de la Lille, în meciul de  Champions League
17:41
Atletico, plângere la UEFA Madrilenii au contestat penalty-ul acordat celor de la Lille, în meciul de Champions League
Atletico, plângere la UEFA  Madrilenii au contestat penalty-ul acordat celor de la Lille, în meciul de Champions League
Ibrox trezește amintiri   Mihai Stoica  a descoperit suveniruri de la vechile întâlniri ale echipelor românești cu scoțienii