Sloane Stephens, jucătoarea care nu a pierdut nicio finală - Cifrele americancei la Roland Garros

În vârstă de 25 de ani, Sloane Stephens (10 WTA) se află la a doua finală de Grand Slam din carieră, urmând să o întâlnească în ultimul act de la Roland Garros pe Simona Halep (1 WTA). Americanca s-a dovedit a fi de neînvins până acum în finale: a ajuns de șase ori în ultimul act al unui turneu și a câștigat de fiecare dată, inclusiv la US Open anul trecut. În drumul său spre finala de la Paris, Stephens a pierdut un singur set și a stat pe teren șapte ore și 36 de minute.

Sloane StephensFoto: wtatennis.com

S-ar putea să te interese și:

FOTOGALERIE Sloane Stephens, antrenamentul și sparring partner-ul: "Da, o poate bate pe Simona"

Sloane Stephens, de-a lungul carierei:

• 2007 - a disputat primul său turneu în circuitul ITF, în Brazilia.
  • 2008 - a jucat pentru prima dată în calificări la un turneu WTA, la Miami și US Open; a câștigat un titlu la dublu în circuitul ITF.
  • 2009 - a pierdut în calificări la trei turnee WTA, inclusiv US Open.
  • 2010 - a ajuns pe tabloul principal la trei turnee WTA (s-a oprit în turul II la două turnee și a fost eliminată o dată în primul tur) și a mai pierdut de trei ori în calificări (inclusiv US Open).
  • 2011 - primul sezon în Top 100 WTA. A fost cea mai tânăra jucătoare care a încheiat anul în primele 100 de jucătoare din lume (pe locul 97), având doar 18 ani. A ajuns până în turul III la US Open.
  • 2012 - primul sezon în top 40 WTA. A jucat două semifinale, la Strasbourg și Washington, și a pierdut de șase ori în primul tur la alte turnee.
  • 2013 - a încheiat anul pe locul 12 WTA. A reușit prima semifinală la un turneu de Grand Slam, la Australian Open, și a ajuns până în sferturi la Wimbledon.
  • 2014 - un alt sezon în top 40 WTA (a terminat pe locul 37). A jucat două sferturi de finală, la Indian Wells și Birmingham, și a ajuns până în optimi la Australian Open și Roland Garros.
  • 2015 - a terminat anul pe locul 30. A câștigat primul titlu WTA (la Washington - a învins-o în finală pe Pavlyuchenkova, scor 6-1, 6-2) și a jucat două semifinale (la Strasbourg și la Eastbourne).
  • 2016 - un alt sezon în Top 40 WTA (a terminat pe locul 35). A câștigat trei titluri WTA: Auckland (a învins-o în finală pe Goerges), Acapulco (a învins-o pe Cibulkova) și Charleston (a învins-o pe Vesnina)
  • 2017 - a încheiat anul pe locul 13 WTA. A câștigat primul trofeu de Grand Slam, la US Open. Câștigând la Flushing Meadows, Stephens a devenit a cincea jucătoare din era Open care nu este cap de serie (se află pe locul 83) și câștigă un turneu major.
  • 2018 - s-a impus la Miami (Premier Mandatory), învingând-o în finală pe Jelena Ostapenko, scor 7-6(5), 6-1. A ajuns în a doua sa finală de Grand Slam (Roland Garros), cedând un singur set pe parcurs. A fost eliminată în primul tur la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Parcursul lui Sloane Stephens până în finală - Statistica meciurilor

Turul I: 6-2, 6-0 cu Arantxa Rus (Olanda, 106 WTA), după 49 de minute

Ași: 0

Duble greșeli: 0

Puncte câștigate cu primul serviciu: 73% (19/26)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 90% (9/10)

Lovituri câștigătoare: 17

Erori neforțate: 15

Puncte de break câștigate: 71% (5/7)

Puncte de break salvate: 0% (0/0)

Total puncte câștigate: 68% (55/81).

Turul II: 6-2, 6-2 cu Magdalena Frech (Polonia, 136 WTA), după o oră și două minute

Ași: 1

Duble greșeli: 1

Puncte câștigate cu primul serviciu: 78% (21/27)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 85% (11/13)

Erori neforțate: 13

Puncte de break câștigate: 50% (4/8)

Total puncte câștigate: 63% (61/97)

Turul III: 4-6, 6-1, 8-6 cu Camila Giorgi (Italia, 57 WTA), după două ore și 26 de minute

Ași: 2

Puncte câștigate cu primul serviciu: 60% (42/70)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 46% (11/24)

Ași: 0

Puncte câștigate cu primul serviciu: 75% (24/32)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 80% (4/5)

Lovituri câștigătoare: 12

Erori neforțate: 11

Total puncte câștigate: 65% (55/85)

Sferturi: 6-3, 6-1 cu Daria Kasatkina (Rusia, 14 WTA), după o oră și 10 minute

Ași: 0

Puncte câștigate cu primul serviciu: 63% (27/43)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 78% (7/9)

Erori neforțate: 18

Puncte de break salvate: 0% (0/1)

Total puncte câștigate: 60% (64/107)

Semifinale: 6-4, 6-4 cu Madison Keys (SUA, 13 WTA), după o oră și 17 minute

Ași: 0

Puncte câștigate cu primul serviciu: 77% (27/35)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 77% (27/35)

Lovituri câștigătoare: 9

Puncte de break câștigate: 43% (3/7)

Puncte de break salvate: 67% (2/3)

Total puncte câștigate: 55% (68/124)

Rezultate înregistrate de-a lungul timpului la turneele de Grand Slam:

Australian Open:

2012, Turul II: 6-7(6), 5-7 cu Svetlana Kuznetsova (Rusia)

2013, Semifinale: 1-6, 4-6 cu Victoria Azarenka (Belarus)

2014, Optimi: 3-6, 2-6 cu Victoria Azarenka (Belarus)

2015, Turul I: 3-6, 2-6 cu Victoria Azarenka (Belarus)

2016, Turul I: 3-6, 3-6 cu Qiang Wang (China)

2018, Turul I: 6-2, 6-7(2), 2-6 cu Shuai Zhang (China)

Roland Garros:

2011, Turul I: 5-7, 2-6 cu Elena Baltacha (Marea Britanie)

2012, Optimi: 5-7, 4-6 cu Samantha Stosur (Australia)

2013, Optimi: 4-6, 3-6 cu Maria Sharapova (Rusia)

2014, Optimi: 4-6, 3-6 cu Simona Halep

2015, Optimi: 6-1, 5-7, 3-6 cu Serena Williams (SUA)

2016, Turul III: 2-6, 1-6 cu Tsvetana Pironkova (Bulgaria)

Wimbledon:

2012, Turul III: 6-7(5),6-1, 2-6 cu Sabine Lisicki (Germania)

2013, Sferturi: 4-6, 5-7 cu Marion Bartoli (Franta)

2014, Turul I: 2-6, 6-7(6) cu Maria Kirilenko (Rusia)

2015, Turul III: 6-3, 3-6, 1-6 cu Lucie Safarova (Cehia)

2016, Turul III: 7-6(1), 2-6, 6-8 cu Svetlana Kuznetsova (Rusia)

2017, Turul I: 2-6, 5-7 cu Alison Riske (SUA)

US Open

2011, Turul III: 3-6, 4-6 cu Ana Ivanovic (Serbia)

2012, Turul III: 7-6(4), 4-6, 2-6 cu Ana Ivanovic (Serbia)

2013, Optimi: 4-6, 1-6 cu Serena Williams (SUA)

2014, Turul II: 7-5, 4-6, 2-6 cu Johanna Lasson (Suedia)

2015, Turul I: 4-6, 3-6 cu Coco Vandeweghe (SUA)

2017, Campioană: 6-3, 6-0 cu Madison Keys (SUA)

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”