CM Tenis de masă (f): România, învinsă în sferturi de Japonia - „Tricolorele” vor fi prezente la JO 2024

​Calificată deja la Jocurile Olimpice de la Paris, echipa feminină de tenis de masă a României nu a reușit să obțină mult dorita medalie la Campionatul Mondial, după ce a fost învinsă în sferturi de Japonia, scor 3-0.

Bernadette SzocsFoto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

România, învinsă cu 3-0 de Japonia în sferturile CM Tenis de masă

„Tricolorele” au fost cele mai dificile adversare întâlnite de nipone la CM 2024. Venite după cinci victorii categorice (în care au pierdut doar două seturi, ambele în același meci), japonezele au cedat trei seturi în duelul cu România.

Bernadette Szocs a fost aproape de o victorie mare în fața japonezei Mima Ito. Sportiva noastră a ajuns la 9-9 în setul decisiv, dar a pierdut cele mai importante puncte ale confruntării.

Andreea Dragoman a început bine partida cu Hina Hayata și a câștigat primul set cu 11-8, dar japoneza a revenit și a câștigat fără emoții următoarele seturi (la 4, 4 și 5).

Elizabeta Samara, cea mai experimentată jucătoare din echipa României, nu a reușit să-i pună prea multe probleme niponei Miu Hiraoni, care a câștigat în trei seturi.

Bernadette Szocs - Mima Ito 2-3 (11-9, 5-11, 7-11, 11-6, 9-11)

Andreea Dragoman - Hina Hayata 1-3 (11-8, 4-11, 4-11, 5-11)

Elizabeta Samara - Miu Hirano 0-3 (7-11, 7-11, 6-11).

De știut:

• Lotul feminin a fost format din Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Elena Zaharia, antrenorii Viorel Filimon, Mihaela Şteff şi kinetoterapeutul Petruţ Ghiţă.
  • Doar două seturi pierduse japonezele în primele cinci confruntări de la CM 2024, ambele prin Miu Hirano (în meciul cu iraniana Mahshid Ashtari, scor final 3-2).
  • Prin prezența în sferturile CM, România și-a asigurat prezența la Jocurile Olimpice de la Paris.
  • În cealaltă semifinală se vor duela China (3-0 vs Coreea de Sud) și Franța (3-2 vs Germania).

România vs Japonia 0-3.

Scandal: Rugby-ul, dat afară de pe Arc Din cauza restanțelor financiare, Federația condusă de Alin Petrache a fost notificată că are interzis
09:49
„Au marcat din nimic”Cătălin Cîrjan nu înțelege de ce Dinamo nu a mai atacat: „Trebuie să învățăm din asta”
09:18
Politic, out la Sibiu Atacantul lui Dinamo va fi suspendat o etapă, după cartonașul galben din meciul cu FCSB, 0-2
09:41
„Două goluri Cadou”Dennis Politic, dezamăgit după înfrângerea din derby: „Puteam mai mult de atât”
09:00
Supărat pe arbitraj   Darius Olaru  nu înțelege de ce a primit cartonaș galben: „Ce rol mai au căpitanii?”
08:51
Supărat pe arbitraj Darius Olaru nu înțelege de ce a primit cartonaș galben: „Ce rol mai au căpitanii?”
Supărat pe arbitraj  Darius Olaru nu înțelege de ce a primit cartonaș galben: „Ce rol mai au căpitanii?”
Aroganța lui Bîrligea Ce explicație a dat pentru  gestul făcut către dinamoviști după gol  + mesajul pentru Lucescu
01:28
Aroganța lui BîrligeaCe explicație a dat pentru gestul făcut către dinamoviști după gol + mesajul pentru Lucescu
Aroganța lui Bîrligea Ce explicație a dat pentru gestul făcut către dinamoviști după gol + mesajul pentru Lucescu
Derby de România   Dinamo - FCSB 0-2.  Concluziile lui Cătălin Țepelin: meci perfect pentru campioană. Dinamo, sufocată de energia suporterilor
20.10
Derby de România Dinamo - FCSB 0-2. Concluziile lui Cătălin Țepelin: meci perfect pentru campioană. Dinamo, sufocată de energia suporterilor
„Capul în pământ” Andrei Nicolescu recunoaște superioritatea FCSB:  „Nu ne-am ridicat la nivelul lor”  + Ce spune despre șansele la play-off