VIDEO US Open 2023 - Ceartă între una dintre marile favorite și arbitra de scaun - Motivul neînțelegerii

Coco Gauff s-a calificat în turul doi la US Open, dar meciul cu Laura Siegemund a fost unul foarte dificil pentru tânăra jucătoare americană, care s-a certat și cu arbitra Marijana Veljovic.

Coco GauffFoto: MATTHEW STOCKMAN / Getty images / Profimedia

Deranjată de tragerile de timp ale Laurei Siegemund, Coco Gauff s-a certat cu Marijana Veljovic

Gauff (favorită 6) a avut nevoie de aproape trei ore pentru a trece de sportiva din Germania, scor 3-6, 6-2, 6-4.

După ce a pierdut surprinzător primul set (Siegemund a reușit lovituri spectaculoase și a câștigat multe puncte la fileu), Coco a revenit și a trecut în avantaj.

La scorul de 3-0 în setul decisiv, Gauff a mers la Marijana Veljovic și s-a plâns de modul în care adversara ei încerca să o scoată din ritm, dar și de faptul că arbitra de scaun nu intervine.

„Nu e niciodată pregătită când servesc eu. A depășit timpul de 4 ori. Ai penalizat-o o singură dată. Cum poate fi corect? Anunți scorul la 6 secunde după ce punctul a fost terminat.

Joc la o viteză normală (n.r. Siegemund a spus că Gauff joacă „extrem de repede”). Întrebați orice arbitru de aici. Am tăcut tot meciul, dar acum e ridicol. Nu-mi pasă ce face pe serviciul ei, dar pe serviciul meu, trebuie să fie pregătită” - Coco Gauff.

După câteva minute, Laura a fost penalizată cu un punct pentru întârzieri, iar Coco s-a desprins la 5-1. Deranjată, Siegemund a întrebat-o pe Veljovic: „Acum nu mai pot să-mi iau prosopul?”.

Americanca și-a mai pierdut o dată serviciul, dar a închis până la urmă partida după două ore și 51 de minute de joc.

Coco Gauff va juca în turul al doilea cu Mirra Andreeva (16 ani). Sportiva din SUA a învins-o pe talentata rusoaică la Roland Garros, scor (5)6-7, 6-1, 6-1.

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.

S-ar putea să te mai intereseze și:

Totul despre Halep  - Rodionova  Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Tenis
17:12
Totul despre Halep - Rodionova Meciul nu a fost televizat, GOLAZO.ro are detaliile primei victorii a Simonei după 4 luni de pauză
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă  Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
17:55
Program Liga 1 LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB, derby-ul etapei #13
Program Liga 1  LPF a anunțat când se joacă Dinamo - FCSB , derby-ul etapei #13
PROBLEME CU GAZONUL  GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată  deloc bine
17:25
PROBLEME CU GAZONUL GOLAZO.RO a mers pe „Toumba” cu 24 de ore înainte de meciul lui FCSB: iarba nu arată deloc bine
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de  managerul lui Rangers  după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
17:16
A vorbit de IanisAnunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
A vorbit de Ianis Anunțul făcut de managerul lui Rangers după întoarcerea lui Hagi la prima echipă
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
11:06
Jucător de la City, arestat Afost reținut pentru un posibil furt
Dinamo, posibili noi investitori Andrei Nicolescu a făcut anunțul: „Avem discuții cu parteneri din România, precum și cu parteneri de afară”
11:25
FCSB intră în Imperiul lui RăzvanReportaj GOLAZO.ro din Grecia: Lucescu jr e idol la Salonic! Elogii pentru antrenorul român
10:26
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”
11:30
Îngrijorare la Rapid Fără gol înscris de atacanții din lot în 11 etape: „Au rămas datori, mai ales Burmaz. Poate e ceva mental”