FCSB - Poli Iași 0-1  Încă un eșec! Campioana  s-a prăbușit  ca în prima repriză cu Sparta Praga +54 foto
FCSB, învinsă de Poli Iași

FCSB - Poli Iași 0-1 Încă un eșec! Campioana s-a prăbușit ca în prima repriză cu Sparta Praga

•  FCSB - POLI IAȘI 0-1. După eliminarea din turul 3 preliminar de Champions, 2-3 cu Sparta Praga, FCSB s-a chinuit sâmbătă cu Poli Iași. A doua înfrângere acasă în acest sezon al Ligii 1.
  • Prima repriză a fost și mai slabă decât marți, contra campioanei Cehiei. FCSB a fost din nou fragilă la fazele fixe și a luat gol ca împotriva Farului. Bordeianu a șutat din poziție centrală, mingea deviată păcălindu-l pe Târnovanu.
  • Sâmbătă au revenit Pantea, Tavi Popescu și Florin Tănase la roș-albaștri, dar n-au reușit să schimbe jocul slab al echipei lui Elias Charalambous.
Gest stupid  Olaru,  eliminat  după intervenția în meciul cu Poli Iași pentru o intrare cu talpa! Cartonaș schimbat de VAR

Sfârșit de vis în Champions League, după o repriză în care s-a prăbușit în fața Spartei Praga, 0-3, și alte 45 de minute în care a alergat după goluri și egalare, reușind numai un 2-3 bun ca lecție pentru viitor. Lecție dacă înveți ceva.

Pentru FCSB, dacă nu mai e Liga Campionilor, e Europa League. Până atunci, înaintea meciului din Austria cu LASK, mai era duelul din Liga 1 cu Poli Iași, în Ghencea. Șansa de a recâștiga moralul.

FCSB - Poli Iași

FCSB - Poli Iași FCSB - Poli Iași FCSB - Poli Iași FCSB - Poli Iași FCSB - Poli Iași
+54 Fotografii

FCSB - Poli Iași. Teribilă prima repriză. Mai slabă decât cea cu Sparta

Dar ce faci dacă nu recâștigi moralul? Ce faci dacă jocul e mai slab decât împotriva campioanei Cehiei?

Pentru că prima repriză cu Poli a fost înfiorătoare sâmbătă seară.

Jocul nu s-a legat mai ales în linia mediană. FCSB nu avansa, fiindcă nu accelera și pasa orizontal. Rareori schimba ritmul, direcția, fără surpriză, mișcările erau previzibile.

Elias Charalambous a schimbat locurile extremelor, Băluță a trecut pe dreapta, Ștefănescu pe stânga. Fără mare efect modificarea.

4.525 de spectatori
au fost în Ghencea sâmbătă seară, la FCSB - Poli Iași

Iar probleme la faze fixe. Și gol primit cum a fost cel de 0-1 cu Farul. A profitat Poli

Pe acest fond, Poli a fost ea mai periculoasă. Venită la Bucureștiul de pe ultimul loc și criticată de propriul antrenor, Tony, pentru cadourile de la 2-2 cu Dinamo, a fost aproape de deschiderea scorului.

Cum? La fază fixă! FCSB a cedat la 0-1 după un corner cu Sparta și putea lua gol identic și cu Iașiul.

Ocazia lui Ștefănescu, sprint, fentă și șut blocat, a fost doar o reacție a gazdelor. Nu a urmat niciun plus în jocul său.

A urmat un imens minus. Golul lui Poli. Bordeianu a tras de la 25 de metri, minge deviată, Târnovanu păcălit încă o dată, cum s-a întâmplat cu Farul tot la 0-1. Același tip de acțiune. FCSB a întors contra Farului, 3-2. Cu Poli? Era 0-1 în minutul 27.

Tackling brutal în zona terenului cu cel mai puțin pericol. Olaru, eliminat!

Dacă mai lipsea ceva într-un scenariu sumbru la FCSB, căpitanul Olarul a fost eliminat.

Un tackling brutal asupra lui Bordeianu, în zona terenului cea mai neutră, cercul de la mijlocul terenului, l-a trimis pe Olaru la vestiare în minutul 36, după ce arbitrul a revăzut faultul la avertizarea VAR.

Bara lui Daniel Popa (43) nu putea salva imaginea unei reprize teribile.

Darius Olaru, eliminat în FCSB - Poli Iași. Foto: captură DigiSport

Darius Olaru, eliminat în FCSB - Poli Iași. Foto: captură DigiSport Darius Olaru, eliminat în FCSB - Poli Iași. Foto: captură DigiSport Darius Olaru, eliminat în FCSB - Poli Iași. Foto: captură DigiSport Darius Olaru, eliminat în FCSB - Poli Iași. Foto: captură DigiSport Darius Olaru, eliminat în FCSB - Poli Iași. Foto: captură DigiSport
+9 Fotografii

Pantea a jucat o repriză după șase luni de pauză

Trei roș-albaștri puteau profita de această partidă, dincolo de orice rezultat. Alexandru Pantea juca prima oară după șase luni de la ruptura de ligamente încrucișate suferită în februarie. A fost titular.

Octavian Popescu încerca să lase în urmă durerile provocate în trecut de pubalgie, aștepta pe bancă debutul în actualul sezon.

Lângă el, Florin Tănase se gândea la întoarcere. După doi ani și o lună, timp în care fotbalul l-a purtat prin Emirate și Arabia Saudită, purta iar tricoul FCSB.

Pantea n-a pierdut timpul. A pasat sigur, la colegul cel mai apropiat, nu s-a complicat. Terenul rău nu îi place niciunui jucător, cu atât mai puțin unuia care vine după o accidentare gravă. Nu a fost rău pentru prima apariție după o jumătate de an.

Patru schimbări la pauză. Tavi Popescu și Tănase au revenit și ei. N-au amenințat poarta

La pauză, Pantea a fost înlocuit. Nu doar el, și Băluță, Ștefănescu și Lixandru. Patru simultan. Patronul-antrenor nu glumea.

Au intrat Elhassan, Miculescu, Baeten și Tavi Popescu. Șansa lui Popescu de a juca în premieră în această vară. Mai era o schimbare pentru Florin Tănase.

A apărut și Tănase, în minutul 62. Numărul 7 juca după doi ani în roș-albastru.

S-a întors   Florin Tănase , primele minute la FCSB după mai bine de 2 ani! Încă două reveniri

Pe teren, FCSB controla mingea, domina, însă nu amenința poarta. Prea puțin șuturile peste ale lui Panțîru și Baeten. Nici combinația care l-a lăsat singur câteva clipe în centrul careului pe Elhassan n-a adus nimic. Baba a fost blocat.

Ocazia lui Baeten, cap la centrarea cu exteriorul a lui Tavi Popescu, putea modifica scorul. Zero eficiență. Portarul a fost mai bun decât Baeten. Și nici Șut nu a țintit corect în prelungiri.

Așa s-a terminat. 0-1. Ultima clasată din Liga 1 a fost mai bună sâmbătă decât campioana sezonului trecut.

FCSB - Poli Iași, 0-1

• A marcat: Mihai Bordeianu (min. 27)

Min. 90+6 - Final de meci

Min. 90+4 - Mihai Pintilii primește un cartonaș galben pentru proteste

Min. 90 - Florian Kamberi este înlocuit cu Rareș Ispas, iar Mihai Bordeianu este schimbat de Florin Ilie.

Min. 89 - Baeten vede cartonașul galben după un fault.

Min. 87 - Bordeianu primește un cartonaș galben.

Min. 84 - Iese Roman, iar în locul lui intră Miskovic.

Min. 83 - J. Fernandez își păstrează echipa în avantaj. Portarul a intervenit salvator la lovitura de cap a lui Baeten.

Min. 81 - Florin Tănase primește un cartonaș galben pentru proteste.

Min. 72 - Florian Kamberi șutează, dar mingea trece peste poartă.

Min. 62 - A ieșit Daniel Popa, iar în locul său a intrat Florin Tănase.

Min. 60 - Valentin Gheorghe a fost înlocuit cu Tailson, iar Andrei Gheorghita a fost schimbat de David Popa.

Min. 52 - David Atanasovski primește un cartonaș galben după ce l-a faultat pe Adrian Șut.

Min. 50 - După un prim șut blocat, Ionuț Panțâru a încercat un nou șut din afara careului, dar a ratat poarta.

Min. 46 - Patru schimbări la FCSB. Mihai Lixandru a fost înlocuit de Baba Alhassan, Alexandru Băluță i-a cedat locul lui William Baeten.

Marius Ștefănescu a fost înlocuit de David Miculescu, iar Alexandru Pantea a fost schimbat de Octavian Popescu.

Min. 46 - Partida s-a reluat

Min. 45 - Pauză

Fostul selecționer Anghel Iordănescu, actualul antrenor al echipei naționale Mircea Lucescu și Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF, sunt prezenți la meci.

Min. 45 - Dawa primește cartonașul galben pentru un fault.

Min. 43 - Daniel Popa lovește bara! Atacantul a fost aproape de gol, dar șutul său se oprește în bara laterală.

Min. 42 - Poli Iași a avut o ocazie importantă, dar șutul lui Alin Roman este respins de apărarea adversă.

Min. 40 - Andrei Gheorghita primește cartonașul galben.

Min. 35 - Arbitrul central a rectificat decizia și a schimbat cartonașul galben acordat lui Darius Olaru, atribuindu-i un cartonaș roșu.

Min. 34 - Arbitrul Ionuț Coza consultă sistemul VAR pentru a analiza incidentul în care Darius Olaru l-a faultat pe Mihai Bordeianu.

Min. 33 - Darius Olaru a primit un cartonaș galben pentru că l-a lovit pe Mihai Bordeianu.

Min. 27 - Gol! Mihai Bordeianu reușește să marcheze după un șut deviat.

Min. 22 - Marius Ștefănescu trimite un șut periculos spre poartă, însă J. Fernandez intervine salvator.

Starea gazonului de pe stadionul Steaua rămâne în continuare precară

Min. 20 - Ocazie mare pentru Poli Iași. V. Gheorghe trimite un șut bine plasat, însă Târnovanu reușește să respingă.

Min. 10 -Samuel Gouet și-a revenit.

Min. 8 - Samuel Gouet a căzut pe gazon și primește îngrijiri medicale.

• Stadion: Steaua (Bucureşti)
  • Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Slabu Stelian (Braşov), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari), Arbitru AVAR: Constantinescu Andrei (Bucureşti)

„S-au recuperat” » Charalambous anunță reveniri la FCSB

Elias Charalambous (43 ani), antrenorul echipei FCSB, a afirmat că Octavian Popescu (21 ani), Ionuț Panțîru (28 ani) și Alexandru Pantea (20 ani) sunt disponibili pentru meciul cu Poli Iași din etapa a șasea a Ligii 1.

„S-au recuperat și vor reveni. Singurele probleme sunt Luis Phelipe, Musi și Toma. Vom vedea mâine pe cine vom folosi pentru U21. Mai avem un antrenament la prânz, vom vedea cine va începe”, a declarat cipriotul.

Tehnicianul a vorbit și despre Marius Ștefănescu și Mihai Lixandru, care au fost criticați de patron:

„Ei sunt aici de mult timp. În special Lixandru. În echipa noastră trebuie să trăiești sub presiune. De asta suntem o echipă mare. Dacă nu poți să reziști sub presiune, nu poți face parte din echipă. Ei au arătat că se pot descurca”.

Antrenorul a dezvăluit că Florin Tănase ar putea intra pe teren la meciul cu Poli Iași:

„Este o mare personalitate, este important că s-a întors în echipă. Ne va ajuta pe viitor, nu este 100% acum, dar va fi cu noi.

Cred că va primi câteva minute mâine (n.r. - sâmbătă, cu Poli Iași), vom vedea în funcție de ce se întâmplă. Nu este 100%, nu a jucat amicale, sunt sigur că în curând va fi pregătit și ne va ajuta”.

„Ca la Liga 3!” » Poli Iași a ajuns în București în ziua meciului cu FCSB

Echipa lui Tony da Silva a sosit în Capitală cu avionul, azi-noapte, cu o întârziere de 3 ore, și a ajuns la hotel în jurul orei 2.

„Foarte obositor, parcă plecam în altă țară. Mergem la hotel să ne odihnim cât mai bine ca să dăm totul pentru tricou. Nu vrem nicio scuză, asta este, mergem înainte cu oboseală, dar cu unitate.

Am mai ajuns o singură dată în ziua meciului, la 4 dimineața și jucam la 2, la naționala Camerunului. Acum ajungem la 2 la hotel, avem meci la 22 și e timp să ne odihnim”, a spus antrenorul portughez Tony.

Bordeianu: „Nu e în regulă”

Mijlocașul Mihai Bordeianu, 32 de ani, crede că fotbaliștii vor fi afectați de programul dat peste cap:

„Ne-am pornit ieri seară și am ajuns spre dimineață. O să fie foarte frumos să jucăm un meci în care ajungem în aceeași zi, venind de la Iași la București.

Nu mi s-a mai întâmplat să ajung în ziua jocului, la Liga 1. La Liga 3 mergeam 4-5 ore în ziua meciului.

La Liga 1 n-ar trebui să se întâmple lucrurile astea. E o problemă. Am plecat la 19:30 de la stadion, aveam avion la 21:20. La check-in avionul scria la 23, s-a mutat la 23:30, până la urmă am plecat la 23:50.

Important e că am ajuns cu bine. Dar nu e în regulă ce s-a întâmplat, pentru noi o să conteze, nu mai ai același program, toată rutina e dată peste cap. Nu știu câți oameni o să înțeleagă că pentru noi se schimbă total programul”.

„Joacă pe două posturi”  Căpitanul unei echipe din Liga 1, propus de Mircea Lucescu în Serie A
17:15
„Joacă pe două posturi” Căpitanul unei echipe din Liga 1, propus de Mircea Lucescu în Serie A
FCSB, 23.000 de pachete vândute  Venituri de 2 milioane de euro +  Ce se întâmplă cu restul biletelor  pentru Europa League
16:50
FCSB, 23.000 de pachete vândute Venituri de 2 milioane de euro + Ce se întâmplă cu restul biletelor pentru Europa League
FCSB, 23.000 de pachete vândute  Venituri de 2 milioane de euro + Ce se întâmplă cu restul biletelor pentru Europa League
De ce este U Cluj lider  Analiză GOLAZO.ro. Cum a creat Sabău o nouă  forță în Liga 1
15:46
De ce este U Cluj lider Analiză GOLAZO.ro. Cum a creat Sabău o nouă forță în Liga 1
De ce este U Cluj lider  Analiză GOLAZO.ro. Cum a creat Sabău o nouă forță în Liga 1
Champions League   LIVE  » Debut în noul format: acum se joacă primele 2 meciuri. Duelul serii e Milan - Liverpool, de la 22:00
19:47
Champions League LIVE » Debut în noul format: acum se joacă primele 2 meciuri. Duelul serii e Milan - Liverpool, de la 22:00
Champions League  LIVE » Debut în noul format: acum se joacă primele 2 meciuri. Duelul serii e Milan - Liverpool, de la 22:00