MÂNDRI DE VOI!   România  e învinsă de Olanda în optimile Euro 2024, dar se întoarce acasă cu capul sus +23 foto
România - Olanda, meciul unei generații/ Foto: Imago

MÂNDRI DE VOI! România e învinsă de Olanda în optimile Euro 2024, dar se întoarce acasă cu capul sus

• ROMÂNIA - OLANDA. Naționala noastră s-a oprit aici, în optimile de finală: 0-3 marți în fața „Portocalei”, la Munchen.
  • După meci, „tricolorii” au stat multe minute în fața peluzei. S-au despărțit de „Zidul Galben”, care i-a aplaudat în picioare. Am câștigat o legătură extraordinară, naționala și fanii săi.

Ne-am pus multe speranțe în meciul de la Munchen. Știam diferențele, știam că olandezii sunt mult, mult mai bine cotați decât noi, știam la ce cluburi joacă portocaliii, dar speram.

Speram în spiritul „tricolorilor”, în forța lor colectivă. Puteam și noi profita, precum austriecii, că Oranje nu e în cea mai bună formă a ei la acest Euro.

ROMÂNIA - OLANDA. Duelul debutanților la Euro: Mogoș vs Bergwijn

Când s-au aflat echipele, cu o oră înaintea startului, surpriză mare lansată de Edi Iordănescu.

Vasile Mogoș, 31 de ani, titular fundaș stânga în locul suspendatului Bancu, deși el evoluează rarisim pe acest post. Primele sale minute la turneul final continental, în optimile de finală.

Alegere neașteptată și Ronald Koeman. Jurnaliștii din Țările de Jos nu se așteptau la Steven Bergwijn extremă dreaptă. Tot debutant la Euro, la fel ca Mogoș

Atacantul, 26 de ani, lipsise o lună și jumătate în februarie-martie din cauza unei leziuni musculare la coapsă. Mulți spunea că jucătorul lui Ajax nu va fi în lot. Și iată-l totuși pe selecționer apelând la el contra noastră, primele sale minute la CE 2024.

alt-text
alt-text

+23 Fotografii

Ce rol au avut Mogoș și Dumfries. Ianis, capul spart

De fapt, s-a văzut din primele minute că ambii aveau un rol special. Mogoș a avansat mult în faza ofensivă, uneori pe linia apărării lor, momente în care Ianis Hagi pătrundea în centru.

Aproape identică mutarea și la adversari. Bergwijn intra în centru și îi făcea loc ca aripă lui Dumfries, fundașul dreapta.

Pe hârtie, noi am demarat jocul în 4-1-4-1. Rivalii, în 4-2-3-1. Pe gazon, strategia s-a mai  modificat.

Griji chiar de la început pentru Iordănescu. Ianis a fost lovit cu cotul de Dumfries, care i-a spart capul. A revenit în iarbă cu capul bandajat.

Din nou, om între liniile noastre. Și erorile de poziționare ale lui Rațiu și Niță. 0-1!

Startul nu a fost rău pentru noi, primul sfert de oră, cu incursiunile lui Hagi și Man, ultimul șutând puțin peste poartă.

Peluza galbenă scanda „România, ole, ole, ole”. Părea că avem controlul.

Totul s-a năruit în minutul 20, când încă o dată am lăsat adversar între liniile noastre.

Schouten l-a găsit ideal, nemarcat, pe Xavi Simons, care i-a pasat lui Gakpo, pătrundere spre interior din banda stângă, prea ușor l-a lăsat Rațiu, și a tras tare la colțul scurt.

Surprins, Niță n-a avut reacție. A atins mingea, n-a oprit-o. 0-1.

121 km/h
a fost viteza șutului de la 18 m al lui Gakpo la golul de 0-1 al Olandei

Suferință pe partea noastră stângă

Era al doilea șut pe poartă al „Portocalei”. Noi nu aveam niciunul. Am reacționat, centarea lui Stanciu pentru Man, șut blocat.

Apoi au apărut problemele și mai mari, nerezolvabile. Pe stânga, Mogoș suferea cumplit, iar Hagi nu îl ajuta în faza defensivă. Dumfries crea mereu superioritate.

În plus, olandezii aveau multe faze fixe, prea multe cornere și lovituri libere aproape de careul nostru.

Altă ocazie, Oranje. Drăgușin a evitat golul doi cu alunecarea sa. Foarte bun, Drăgușin.

Victima unui bodycheck teribil. Mogoș, schimbat, groggy

Pe acest fond, încă o lovitură primită de noi. Dumfries, bodycheck la Mogoș. Jucătorul nostru, groggy. De-abia mai putea respira.

Dumfries i-a cerut scuze, dar era imposibil ca Mogoș să mai continue.

Pe margine, Iordănescu spumega de furie, gesticula, urla. A trebuit să-l schimbe pe Mogoș cu Racovițan.

Surprinzător, Racovițan a trecut stoper, iar Burcă fundaș stânga.

Olanda a mai avut o ocazie mare, Xavi Simons, însă repriza s-a încheiat cu noi în ofensivă. Primul nostru șut pe poartă, în prelungiri, primul nostru corner, în prelungiri.

33%
a fost posesia României în prima repriză, 16-33 la acțiuni de atac, 4-8 la șuturi, 1-2 la mingi pe poartă și 1-10 la cornere

Jucătorii lui Koeman, ocazie după ocazie. De-abia am rezistat

După pauză, nu ne-am revenit. Am vrut mult, totuși am reușit destul de puțin.

Olandezii, care l-au înlocuit la reluare pe Bergwijn cu Malen, și-au creat ocazie după ocazie.

Reijnders, șut blocat. Depay a greșit finalizarea într-o acțiune ca la biliard, Racovițan respingând aproape de linie. Van Dijk, bară. Cursă Gakpo, a respins Niță.

În minutul 63, același Gakpo a înscris, dar ofsaidul era limpede de la masa presei. De la etajul șase, sub acoperiș.

Altă șansă, Olanda. Depay, pe sub zid, pe lângă bară. Și încă una, Veerman, la o palmă de colțul lung. Veerman, cel înlocuit în minutul 35 la 2-3 cu Austria. Koeman i-a dat o șansă în plus.

Triplă schimbare și am mai luat un gol: a greșit Drăgușin!

În minutul 72, Iordănescu a făcut trei schimbări simultane: Drăguș cu Alibec, Ianis cu Mihăilă și Marius Marin cu Cicâldău.

Pe teren, nicio influență în joc după tripla înlocuire. Pe contraatac, Gakpo putea marca pentru 0-2.

Mihăilă plecase și el pe contră, dar arbitrul Felix Zwayer l-a oprit: fault pentru adversari. Moment în care Stanciu a înfuriat, a protestat. Și a luat „galben”.

Imediat, Drăgușin a făcut singura lui greșeală, Gakpo a profitat de ezitarea stoperului, centrând perfect. Și Malen, 0-2 (83).

Generația de Suflet se întoarce acasă

Gakpo, cel mai mare pericol. El ne-a lovit constant, a creat ocazii, a înscris și a pasat decisiv.

În prelungiri, am mai primit un gol. Malen, alt contraatac: 0-3.

„Tricolorii” au vrut, dar Olanda a fost mult mai puternică la Munchen, diferența a fost extrem de clară pe teren, și ne-a învins.

Rămânem totuși cu un Euro neașteptat de bun. Locul 1 în grupă, eliminați de Țările de Jos. Generația de Suflet se întoarce acasă.

Rămânem și cu cei mai frumoși fani ai acestui turneu final. Așa s-a încheiat meciul: „România, România, ole, ole, ole”.

Și cu jucătorii mulțumindu-le minute în șir suporterilor în fața „Zidului Galben”. Lacrimile lui Rațiu, proiectate pe ecranul arenei, au arătat ce a însemnat acest Euro pentru jucători. Totul.

România - Olanda 0-3

Au marcat: Gakpo 20, Malen 83, 90+3

Min. 90+4: Final de partidă: Olanda o învinge pe România cu scorul de 3-0 și merge în „sferturi”

Min. 90+3: GOL Olanda 0-3! Malen pornește pe contraatac și nu-l mai oprește nimeni. Șutează la colțul scurt și îl învinge pe Niță.

Min. 90+2: Schimbare Olanda: iese Depay, intră Blind.

Min. 85: Schimbare România: iese Stanciu, intră Olaru.

Min. 83: GOL Olanda 0-2! Drăgușin apreciază greșit o minge, Gakpo profită și o scoate în câțiva metri, de unde Malen reia fără probleme.

Felix Zwayer îi scote din sărite pe jucătorii români, după o decizie aberantă: un fault inexistent al lui Alibec asupra lui Dumfries.

Min. 81: Cartonaș galben, România! Stanciu este avertizat pentru proteste.

Min. 78: Cartonaș galben, Olanda! Dumfries este avertizat pentru tragere de timp.

Min. 72: Șansă mare, Olanda! Veerman ajunge singur cu Niță, în unghi, dar trage milimetric pe lângă poartă. Scăpăm și de această dată.

Min. 71: Triplă schimbare România: ies Hagi, M.Marin și Drăguș, intră Mihăilă, Cicâldău și Alibec.

Min. 69: Dublă schimbare Olanda: ies Schouten și Ake, intră Veerman și Van de Ven.

Min. 68: Ocazie mare, Olanda! Depay trage foarte bine, pe jos, din lovitură liberă, pe sub zid, iar mingea trece milimetric pe lângă bară.

Min. 67: Cartonaș galben România! Marius Marin este avertizat pentru un fault tactic.

Min. 63: Olanda marchează, dar reușita este anulată pentru ofsaid.

Min. 62: Gakpo șutează la colțul lung, dar Niță se întinde și respinge în corner.

Min. 59: Încă o șansă, Olanda! Combinație Depay-Gakpo, iar ultimul finalizează la colțul scurt, însă Niță reține.

Min. 58: Bară, Olanda! Van Dijk se înalță și lovește fantastic mingea cu capul, însă are ghinion. Niță era învins.

Min. 57: Reijnders șutează din nou, dar mingea trece pe lângă.

Min. 54: Ocazie uriașă, Olanda! Carambol în careu, Depay trage slab din câțiva metri, iar Racovițan respinge de pe linia porții. Mingea nu iese din careu, însă Niță o reține.

Min. 50: Șansă bună pentru Olanda. Reijnders pătrunde fantastic în centru și șutează, dar Racovițan se aruncă la sacrificiu în fața balonului și respinge. Olandezii cer penalty. Arbitrul nu este de acord.

Min. 46: Schimbare Olanda: iese Bergwijn, intră Malen.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+2: Final de repriză!

Min. 45+1: Șansă bună pentru România! Drăguș se încăpățânează să finalizeze cu șut, din marginea careului, însă șutul său este moale și previzibil.

Min. 44: Ocazie mare, Olanda! Racovițan greșește incredibil în tușă, Dumfries îi centrează lui Simons, însă mijlocașul olandeze se încurcă în minge din poziție excelentă și trage pe lângă! Agonizant.

Min. 38: Schimbare, România: iese Mogoș, intră Racovițan.

Min. 34: Vasile Mogoș s-a accidentat, după un duel cu Dumfries, și nu mai poate continua partida! Va fi înlocuit.

Min. 31: Ocazie uriașă, Olanda. Dumfries scapă singur în flancul drept, centrează în fața porții, de unde Radu Drăgușin a reușit incredibil să respingă din fața lui Depay.

*7-0 la cornere pentru Olanda, în 30 de minute!

Min. 26: Ocazia mare, Olanda! Burcă îl scapă pe De Vrij din marcaj la un corner, olandezul lovește mingea cu capul, însă balonul trece milimetric pe lângă. Iluzie optică pentru suporteri, care au crezut că mingea este în plasă.

Min. 21: Ianis Hagi ia o acțiune pe cont propriu și șutează la colțul scurt, dar mingea trece puțin pe lângă.

Min. 20: GOOOLLL Olanda! Cody Gakpo pătrunde din stânga spre centru și șutează la colțul scurt, fără speranțe pentru Niță.

alt-text
alt-text

Min. 14: Ocazie, România! Dennis Man intră în centru și șutează la colțul lung, dar mingea trece milimetric peste!

Min. 6: Ocazie, Olanda! Xavi Simons șutează de la 20 de metri, lateral stânga, însă Florin Niță reține în siguranță.

Se pare că, în săritură, Dumfries i-a aplicat un cot în cap fotbalistului român.

Min. 2: Atac bun al României, însă Ianis Hagi nu ajunge la o centrarea a lui Răzvan Marin. Fotbalistul român rămâne întins pe gazon, cu capul spart.

Min. 1: A început partida!

România - Olanda. Echipele de start:

• România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș - M. Marin - Man, R. Marin, Stanciu, I. Hagi - Drăguș
    Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu, Ad. Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, Olaru, Sorescu, Racovițan, Bîrligea, Șut
  • Selecționer: Edward Iordănescu
  • Olanda: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake - Reijnders, Schouten - Bergwijn, Xavi Simons, Gakpo - Depay
    Rezerve: Biljow, Flekken, Geertruida, De Ligt, Wijnaldum, Weghorst, Frimpong, Van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Maatsen, Zirkzee, Gravenberch
  • Selecționer: Ronald Koeman
  • Stadion: Allianz Arena (Munchen)
  • Arbitru: Felix Zwayer (Germania)

UPDATE 18:30 Fanii României scandează numele „tricolorilor”

18:15 „Tricolorii” au ieșit la încălzire

17:50 Coman, nici măcar pe bancă

Pe lângă Bancu, România nu va putea conta la acest meci nici pe Florinel Coman. Golgheterul FCSB este accidentat și nu a fost recuperat la timp pentru meciul din optimi.

17:45 Mogoș, titular!

Surpriză în primul „11” pregătit de Edi Iordănescu. Deși Deian Sorescu era favorit să înceapă din primul minut în partea stângă a defensivei, Vasile Mogoș (31 de ani) va fi titular.

Fundașul CFR-ului îi ia locul lui Nicușor Bancu, suspendat.

16:45 Zeci de mii de fani în jurul stadionului

Suporterii au început deja să intre pe stadion și au creat agitație în jurul arenei:

alt-text
alt-text

+14 Fotografii

16:00 3 ore până la meci

Arena lui Bayern Munchen așteaptă duelul România - Olanda, din optimile EURO 2024:

15:50 Fanii olandezi fac show în Munchen

„Munchen e portocaliu” au scris olandezii pe Instagramul echipei naționale, alături de imagini superbe cu suporterii în drum spre stadion:

15:30 Cel puțin 25.000 de români pe Allianz Arena!

Organizatorii au anunțat că aproape 13.000 de bilete au fost achiziționate de români, informează FRF.

Numărul este aproape dublu decât cel al fanilor din Țările de Jos (7.000). Totuși, se estimează peste 25.000 de susținători ai României în tribune la ora meciului.

Cele mai multe bilete au fost achiziționate de fani cu domiciliul în Germania (23.000). Un număr important de bilete a ajuns și la rezidenți austrieci (6.000).

14:30 Marea galbenă din Marienplatz

14:15 Impresarul Bogdan Apostu e prezent la Munchen

Agentul Bogdan Apostu, cel care se ocupă de toate transferurile de la Corvinul Hunedoara, a vorbit cu GOLAZO.ro despre România - Olanda, dar și despre Supercupa României, FCSB - Corvinul, de pe 4 iulie:

14:00 Mesaje amuzante ale fanilor

Românii au avut chef de glume: au afișat bannere cu „dragonul” Drăgușin și Dracula devorând „portocala mecanică”:

12:45 Arestați pentru torțe!

Doi fani români, reținuți de poliție în Marienplatz și duși la secție cu duba. Detalii AICI

alt-text
alt-text

+19 Fotografii

11:30 Suporterii se strâng deja în centrul orașului

alt-text
alt-text

Încep să se adune primii fani în Marienplatz din Munchen. Românii sunt deocamdată mai mulți și mai gălăgioși - „Batem Olanda, batem Olanda!” - au tobe cu ei și fac atmosferă.

11:00 România va juca în galben azi

„Tricoul României este pregătit să facă istorie!” scrie pe site-ul FRF, alături de imagini cu echipamentul în care vor juca Stanciu și compania împotriva Olandei:

„Să nu primești jocul între linii, să nu primești jocul în spatele tău”

Edward Iordănescu a descris limpede la conferința de luni de la Munchen cum ar trebui să jucăm contra batavilor: „Organizat, compact, intens, agresiv”.

„Știm că împotriva unei echipe de mare calitate trebuie să fi foarte bine organizat, foarte compact, foarte intens, foarte agresiv, să nu primești jocul între linii, să nu primești jocul în spatele tău, să nu pierzi dueluri, să nu fii dezechilibrat, să nu-ți creeze superiorități, să ai dublaj.

Știm ce avem de făcut, sunt elemente obligatorii pentru un rezultat bun”, a spus selecționerul României.

Trebuie să ne apărăm exact, trebuie să facem efort și, cu siguranță, avem mijloacele necesare de a pune în dificultate adversarul. Să fim eficienți, cât se poate de pragmatici, iar la primele ocazii dacă se poate să și marcăm Edward Iordănescu, selecționerul României
alt-text
alt-text

+33 Fotografii

„Să atacăm, să punem presiune pe ei”

Ronald Koeman a fost provocat de GOLAZO.ro: „Ce ar spune Johan Cruyff despre jocul Oranje după eșecul cu Austria?”.

Selecționerul olandez a răspuns: „O întrebare dificilă despre Cruyff. Știu că îi plăcea fotbalul ofensiv, am făcut parte din echipa lui și am avut meciuri mai proaste decât cel de acum cu Austria”.

Trebuie să atacăm, să nu le dăm șanse. Să punem presiune pe ei. Câteodată e greu, iar cu Austria s-a întâmplat asta, nu am fost foarte exacți. Am intrat în jocul lor, au fost mai stăpâni pe joc, noi nu am fost atât de bine din punct de vedere moral în meci. La mijlocul terenului a trebuit să schimbăm lucruri. Sper ca mâine să luăm cele mai bune opțiuni Ronald Koeman

Florinel Coman a lipsit de la ultimul antrenament

Veste proastă din Germania, înaintea confruntării cu Olanda: Florinel Coman nu s-a antrenat alături de colegii săi.

Din primele informații obținute de GOLAZO.ro, se pare că Florinel Coman are o problemă musculară.

Luni, la Munchen a plouat serios, iar gazonul a devenit foarte alunecos și imprevizibil.

Tocmai din acest motiv, staff-ul echipei naționale a luat decizia de a nu-l forța pe Florinel Coman, pentru a-l avea apt la partida cu Olanda.

Învingătoarea dintre Romania și Olanda joacă în sferturile Euro sâmbătă, pe 6 iulie, de la ora 22:00, împotriva Austriei sau a Turciei.

* Parteneriat: articol realizat cu sprijinul conectivității oferite de Vodafone la Euro2024