Dosarul Ianis Stoica   FIFA a dezvăluit detalii din  litigiul de 1,15 milioane de euro  dintre Hermannstadt și Estrela Amadora
Ianis Stoica (foto: IMAGO/montaj)

Dosarul Ianis Stoica FIFA a dezvăluit detalii din litigiul de 1,15 milioane de euro dintre Hermannstadt și Estrela Amadora

  • FIFA a făcut publice primele detalii din litigiul de 1,15 milioane de euro dintre Hermannstadt și Estrela Amadora, izbucnit în urma transferului lui Ianis Stoica (23 de ani).
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Camera pentru Statutul Jucătorului din cadrul FIFA a publicat motivarea sentinței în litigiul dintre AFC Hermannstadt și Estrela Amadora, deschis după neplata primei tranșe din transferul lui Ianis Stoica, scadentă în august 2025.

FIFA a stabilit cât trebuie să plătească Estrela lui Hermannstadt pentru prima tranșă din transferul lui Stoica

Potrivit motivării FIFA, cele două cluburi au semnat contractul de transfer pe 24 iulie 2025. Valoarea totală convenită a fost de 1.150.000 de euro net, cu plata împărțită în trei tranșe:

  • 300.000 de euro, cu scadența la 30 august 2025;
  • 500.000 de euro, cu scadența la 30 ianuarie 2026;
  • 350.000 de euro, cu scadența la 30 iulie 2026.

Deși Hermannstadt a solicitat plata a 300.000 de euro, FIFA a stabilit că suma datorată de Estrela Amadora este de 285.000 de euro, la care se adaugă dobânda anuală de 5% până la achitarea integrală.

Potrivit FIFA, contractul prevedea că suma de 300.000 de euro includea contribuția de solidaritate de 5%, un mecanism prin care o parte din suma transferului este distribuită cluburilor la care jucătorul a fost legitimat între 12 și 23 de ani.

Hermannstadt a intrat în faliment în timp ce se judeca la FIFA pentru banii de la Estrela

Hermannstadt a sesizat FIFA pe 6 noiembrie 2025, după ce Estrela Amadora nu a achitat prima tranșă, scadentă la 30 august 2025, și nu a dat curs notificărilor de plată trimise de clubul sibian.

Între timp, AFC Hermannstadt a intrat în faliment, după ce administratorul judiciar a reclamat imposibilitatea achitării datoriilor curente.

În cererea depusă în august 2026, acesta invocase și neîncasarea celor 1,15 milioane de euro aferente transferului lui Ianis Stoica și menționa că gruparea portugheză își anunțase intrarea în insolvență.

Recent, Estrela Amadora a fost preluată de un consorțiu din care fac parte foștii mari fotbaliști Thomas Müller și Mats Hummels.

Cu toate astea, din 24 septembrie 2026, clubul portughez figurează pe lista FIFA a formațiilor cu interdicție la transferuri pentru trei perioade de mercato.

Masa credală AFC Hermannstadt: 5,6 milioane de euro

Potrivit procesului-verbal al Adunării Creditorilor din 25 septembrie 2026, tabelul definitiv actualizat al AFC Hermannstadt cuprinde creanțe totale de 28,4 milioane de lei (aproximativ 5,6 milioane de euro).

Printre creditori se numără foștii acționari ai clubului și firmele acestora: Claudiu Bucur Rotar, alături de Naturdiro SRL și Naturstore SRL, respectiv Ștefan Mihai Băcilă, alături de Terra Building SRL și Asterra Con SRL.

Cea mai mare creanță este cea a AJFP Sibiu, de 6,17 milioane de lei (aproximativ 1,22 milioane de euro), reprezentând 21,74% din totalul creanțelor înscrise în tabel.

CreditorCreanță (lei)Echivalent (euro)Pondere
Terra Building SRL1.250.000247.0004,4%
Asterra Con SRL1.900.000376.0006,69%
Băcilă Ștefan Mihai3.854.195763.00013,57%
Naturdiro SRL741.130147.0002,61%
Naturstore SRL2.330.000461.0008,2%
Rotar Claudiu Bucur5.079.0451.005.00017,88%
AJFP Sibiu6.176.6871.222.00021,74%
Total creanțe28.406.265,545.624.000100%

Creanța de 14,21 milioane de lei (aproximativ 2,8 milioane de euro) solicitată de Primăria Sibiu nu figurează în tabel.

Cererea municipalității a fost respinsă de administratorul judiciar, iar decizia este contestată în prezent la Tribunalul Sibiu.

Citește și

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

Trump cere Ucrainei să se lege cu mâna la spate în timp ce Putin atacă. Explicația cea mai directă este, de regulă, explicația valabilă
Trump cere Ucrainei să se lege cu mâna la spate în timp ce Putin atacă. Explicația cea mai directă este, de regulă, explicația valabilă
Trump cere Ucrainei să se lege cu mâna la spate în timp ce Putin atacă. Explicația cea mai directă este, de regulă, explicația valabilă
Știri ultima oră
06:45
Dosarul Ianis Stoica FIFA a dezvăluit detalii din litigiul de 1,15 milioane de euro dintre Hermannstadt și Estrela Amadora
Dosarul Ianis Stoica  FIFA a dezvăluit detalii din litigiul de 1,15 milioane de euro dintre Hermannstadt și Estrela Amadora
23:49
„Se întâmplă rar” Ce jucători a remarcat Victor Angelescu după U Cluj - Rapid 3-4
„Se întâmplă rar” Ce jucători a remarcat Victor Angelescu după U Cluj - Rapid 3-4
23:37
Panică în Golf Meciul lui Ronaldo din Liga Campionilor, amânat după un atac cu rachetă asupra Riadului! + CR7, golul #981
Panică în Golf Meciul lui Ronaldo din Liga Campionilor, amânat după un  atac cu rachetă asupra Riadului! + CR7, golul #981
00:19
„Un meci de povestit peste ani” Planurile lui Daniel Pancu, date peste cap de nebunia de la U Cluj - Rapid: „Un thriller adevărat”
„Un meci de povestit peste ani”  Planurile lui Daniel Pancu, date peste cap de nebunia de la U Cluj - Rapid: „Un thriller adevărat”
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran
Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!
România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România <span>într-un</span> instantaneu
Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?
Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: <span>Să-l</span> căutăm pe acel domn și <span>să-l</span> punem <span>prim-ministru!</span>
Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești
Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc

Dan Udrea: Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc

Dan Udrea: Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc
Asta îi cer lui Hagi!

Theodor Jumătate: Asta îi cer lui Hagi!

Theodor Jumătate: Asta îi cer lui Hagi!
Pleacă Hagi?

Cătălin Tolontan: Pleacă Hagi?

Cătălin Tolontan: Pleacă Hagi?
Se poate trăi și fără fotbal

Cristian Geambașu: Se poate trăi și fără fotbal

Cristian Geambașu: Se poate trăi și fără fotbal
Noi și „câinele” Hagi!

Dan Udrea: Noi și „câinele” Hagi!

Dan Udrea: Noi și „câinele” Hagi!
Nu ne-a bătut Ursul

Cristian Tudor Popescu: Nu ne-a bătut Ursul

Cristian Tudor Popescu: Nu <span>ne-a</span> bătut Ursul
Cei care cred, cei care aplaudă

Cristian Geambașu: Cei care cred, cei care aplaudă

Cristian Geambașu: Cei care cred, cei care aplaudă
Nole are ochi migdalați?

Cristian Tudor Popescu: Nole are ochi migdalați?

Cristian Tudor Popescu: Nole are ochi migdalați?
Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?

Cristian Geambașu: Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?

Cristian Geambașu: Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?
Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!

Dan Udrea: Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!

Dan Udrea: Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!
România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm

Cătălin Tolontan: România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm

Cătălin Tolontan: România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm
Căderea lui Cristiano

Cristian Geambașu: Căderea lui Cristiano

Cristian Geambașu: Căderea lui Cristiano
Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings

Dan Udrea: Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings

Dan Udrea: Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings
Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe

Vlad Nedelea: Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe

Vlad Nedelea: Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe
Top stiri
Cu ce se ocupă CSA    Steaua a comentat  la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
Diverse
12.10
Cu ce se ocupă CSA Steaua a comentat la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
Citește mai mult
Cu ce se ocupă CSA  Steaua a comentat la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
„Nu am întâlnit un astfel de caz”   Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre  situația lui Reghecampf  la FCSB
Superliga
12.10
„Nu am întâlnit un astfel de caz” Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre situația lui Reghecampf la FCSB
Citește mai mult
„Nu am întâlnit un astfel de caz”  Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre  situația lui Reghecampf la FCSB
Noua casă a Rapidului   FOTO+VIDEO.  Cum arată de sus  baza de 6 milioane de euro  construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Superliga
12.10
Noua casă a Rapidului FOTO+VIDEO. Cum arată de sus baza de 6 milioane de euro construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Citește mai mult
Noua casă a Rapidului FOTO+VIDEO. Cum arată de sus baza de 6 milioane de euro construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Cum a scăpat de la demolare un palat de milioane de pe Batiștei, eleganta zonă din centrul Bucureștiului. Reședința Athanasovici are chiar și cinema și sală de sport
B365
12.10
Cum a scăpat de la demolare un palat de milioane de pe Batiștei, eleganta zonă din centrul Bucureștiului. Reședința Athanasovici are chiar și cinema și sală de sport
Citește mai mult
Cum a scăpat de la demolare un palat de milioane de pe Batiștei, eleganta zonă din centrul Bucureștiului. Reședința Athanasovici are chiar și cinema și sală de sport