- Pentru prima dată, după două sezoane, un stadion din România nu va mai găzdui meciuri în noua stagiune din Liga 1.
Țintarul noului campionat va fi stabilit vineri, 26 iunie, iar prima etapă se va disputa în weekend-ul 18-19 iulie.
Fără meciuri la Clinceni în sezonul 2026-2027 din Liga 1
În ultimele două sezoane, stadionul din Clinceni a găzduit meciurile celor de la Unirea Slobozia, care în stagiunea trecută l-a împărțit cu Metaloglobus, dar și cu Inter Ilfov, formație ce evoluează în Liga 3.
Ulterior, ialomițenii s-au mutat pe arena „1 Mai”, care fusese indisponibilă de la promovarea echipei, întrucât s-a aflat în proces de renovare.
La finele stagiunii 2025/2026 , atât Unirea Slobozia, cât și Metaloglobus au retrogradat în Liga 2, după ce au terminat play-out-ul pe ultimele două locuri.
Astfel, pentru prima dată din sezonul 2023/2024, stadionul din Clinceni nu va mai găzdui meciuri din elita fotbalului românesc.
Stadionul din Clinceni, chin pentru granzii din Liga 1
În ultimele două sezoane, au existat numeroase nemulțumiri din partea formațiilor de top din Liga 1 privind condițiile de desfășurare a meciurilor de pe arena din Ilfov.
De-a lungul timpului, au fost efectuate mai multe modificări, însă problemele au persistat.
FOTO. Zona mixtă a stadionului din Clinceni la partida Unirea Slobozia - FCSB 0-2
- Stadionul de 4.502 locuri a fost inaugurat în anul 2011 și renovat în anul 2019, odată cu promovarea defunctei Academica Clinceni.