Badea bate în retragere de la Dinamo   Presat să bage bani în club, omul de afaceri   riscă să piardă acțiunile.  Când se va lua decizia finală
Nicolae Badea a fost președintele lui Dinamo între 1998 și 2013

Badea bate în retragere de la Dinamo Presat să bage bani în club, omul de afaceri riscă să piardă acțiunile. Când se va lua decizia finală

  • După „resetul” financiar din noiembrie și pregătirea majorării de capital preconizate, pachetul de acțiuni deținut de Nicolae Badea la Dinamo 1948 riscă să devină nesemnificativ.
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Dinamo trece prin cea mai importantă reorganizare financiară din ultimii ani, iar una dintre consecințe ar putea fi ieșirea iminentă din acționariat a lui Nicolae Badea (77 de ani).

Veste rea la U Craiova!  Mihai Rotaru a suferit un   accident la schi  și va fi operat de urgență. Care este starea finanțatorului
Citește și
Veste rea la U Craiova! Mihai Rotaru a suferit un accident la schi și va fi operat de urgență. Care este starea finanțatorului
Citește mai mult
Veste rea la U Craiova! Mihai Rotaru a suferit un  accident la schi și va fi operat de urgență. Care este starea finanțatorului

Ce se întâmplă cu acțiunile lui Nicolae Badea la Dinamo

Din informațiile GOLAZO.ro, fostul finanțator nu mai vrea să investească în fotbal. În prezent, Badea controlează 7,0319% din SC Dinamo 1948 S.A., prin ASFC Dinamo București, club aflat în procedură de faliment.

„Nu mai este interesat să investească la Dinamo”, susțin sursele. Nicolae Badea nu a avut reprezentant la Adunarea Generală a SC Dinamo 1948 din noiembrie.

Surse GOLAZO.ro au explicat că Nicolae Badea ar fi vrut să voteze împotrivă, însă a fost conștient că, practic, votul său nu ar fi schimbat nimic: Red&White deține majoritatea și controlează deciziile societății.

În contextul majorării de capital care urmează după „resetul” dat de acționari majoritari în noiembrie, pachetul șefului de la Computerland riscă să devină nesemnificativ.

Nicolae Badea a fost unul dintre cei mai importanți finanțatori ai lui Dinamo în ultimele două decenii. între 1998 și 2013, Badea a fost președintele lui Dinamo.

Ce s-a votat la Adunarea Generală a SC Dinamo 1948 din noiembrie 2025

Potrivit Hotărârii Adunării Generale Extraordinare din 25 noiembrie 2025, publicată în Monitorul Oficial marți, 10 februarie, acționarii prezenți sau reprezentați, care dețineau împreună 92,95% din capitalul social, au constatat că pierderile înregistrate la 31 decembrie 2024, de 77.593.873 de lei, au redus activul net la mai puțin de jumătate din capital.

Societatea fiind obligată să reducă capitalul social pentru a acoperi pierderile neacoperite din rezerve, acționarii au aprobat reducerea capitalului de la 41.000.000 lei la 90.200 lei, prin scăderea valorii nominale a fiecărei acțiuni de la 100 lei la 0,22 lei, și actualizarea actului constitutiv.

Proporțiile nu s-au modificat. Doar valoarea nominală a acțiunilor. Astfel, structura acționariatului a devenit:

AcționarNumăr acțiuniValoare totală RONCotă procentuală
RED&WHITE 2022 MANAGEMENT S.A.331.18072.859,6080,7758%
ASOCIAȚIA PELUZA CĂTĂLIN HILDAN DINAMO49.45010.879,0012,061%
ASOCIAȚIA SPORTIVĂ FOTBAL CLUB DINAMO BUCUREȘTI28.8316.342,827,0319%
LOTUS PERFECT PRODUCTS S.R.L.41190,420,1%
ASOCIAȚIA DINAMO SOCIOS7215,840,0177%
ANDREI-VALENTIN CIONCA286,160,0068%
SORIN-MIHAI PREDA286,160,0068%

În două săptămâni se pregătește conversia împrumuturilor în acțiuni

GOLAZO.ro a aflat că Dinamo pregătește în aproximativ două săptămâni o nouă Adunare Generală Extraordinară, cu următoarele puncte pe ordinea de zi:

  • conversia împrumuturilor acordate de acționari în aport la capitalul social;
  • majorarea capitalului social;
  • readucerea valorii nominale a acțiunii la 100 de lei.

Practic, sumele împrumutate clubului de acționari vor fi transformate în acțiuni, consolidând poziția celor care au susținut financiar clubul.

În schimb, acționarii care nu contribuie cu fonduri noi, inclusiv Badea, vor fi diluați semnificativ sau își vor pierde practic influența.

„Toți acționarii care nu au contribuit financiar la acoperirea pierderilor de 77 de milioane de lei trebuie să aducă bani proprii.

Cine nu se alătură acestui efort riscă să fie diluat semnificativ în cadrul viitoarei majorări de capital”, explică oameni din anturajul lui Dinamo.

Citește și

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

Mutare strategică la vârful NATO. Ce pregătește comandantul suprem al Alianței
Mutare strategică la vârful NATO. Ce pregătește comandantul suprem al Alianței
Mutare strategică la vârful NATO. Ce pregătește comandantul suprem al Alianței
Știri ultima oră
23:49
„Se întâmplă rar” Ce jucători a remarcat Victor Angelescu după U Cluj - Rapid 3-4
„Se întâmplă rar” Ce jucători a remarcat Victor Angelescu după U Cluj - Rapid 3-4
23:37
Panică în Golf Meciul lui Ronaldo din Liga Campionilor, amânat după un atac cu rachetă asupra Riadului! + CR7, golul #981
Panică în Golf Meciul lui Ronaldo din Liga Campionilor, amânat după un  atac cu rachetă asupra Riadului! + CR7, golul #981
00:19
„Un meci de povestit peste ani” Planurile lui Daniel Pancu, date peste cap de nebunia de la U Cluj - Rapid: „Un thriller adevărat”
„Un meci de povestit peste ani”  Planurile lui Daniel Pancu, date peste cap de nebunia de la U Cluj - Rapid: „Un thriller adevărat”
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran
Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!
România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România <span>într-un</span> instantaneu
Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?
Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: <span>Să-l</span> căutăm pe acel domn și <span>să-l</span> punem <span>prim-ministru!</span>
Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești
Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc

Dan Udrea: Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc

Dan Udrea: Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc
Asta îi cer lui Hagi!

Theodor Jumătate: Asta îi cer lui Hagi!

Theodor Jumătate: Asta îi cer lui Hagi!
Pleacă Hagi?

Cătălin Tolontan: Pleacă Hagi?

Cătălin Tolontan: Pleacă Hagi?
Se poate trăi și fără fotbal

Cristian Geambașu: Se poate trăi și fără fotbal

Cristian Geambașu: Se poate trăi și fără fotbal
Noi și „câinele” Hagi!

Dan Udrea: Noi și „câinele” Hagi!

Dan Udrea: Noi și „câinele” Hagi!
Nu ne-a bătut Ursul

Cristian Tudor Popescu: Nu ne-a bătut Ursul

Cristian Tudor Popescu: Nu <span>ne-a</span> bătut Ursul
Cei care cred, cei care aplaudă

Cristian Geambașu: Cei care cred, cei care aplaudă

Cristian Geambașu: Cei care cred, cei care aplaudă
Nole are ochi migdalați?

Cristian Tudor Popescu: Nole are ochi migdalați?

Cristian Tudor Popescu: Nole are ochi migdalați?
Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?

Cristian Geambașu: Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?

Cristian Geambașu: Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?
Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!

Dan Udrea: Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!

Dan Udrea: Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!
România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm

Cătălin Tolontan: România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm

Cătălin Tolontan: România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm
Căderea lui Cristiano

Cristian Geambașu: Căderea lui Cristiano

Cristian Geambașu: Căderea lui Cristiano
Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings

Dan Udrea: Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings

Dan Udrea: Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings
Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe

Vlad Nedelea: Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe

Vlad Nedelea: Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe
Top stiri
Cu ce se ocupă CSA    Steaua a comentat  la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
Diverse
12.10
Cu ce se ocupă CSA Steaua a comentat la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
Citește mai mult
Cu ce se ocupă CSA  Steaua a comentat la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
„Nu am întâlnit un astfel de caz”   Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre  situația lui Reghecampf  la FCSB
Superliga
12.10
„Nu am întâlnit un astfel de caz” Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre situația lui Reghecampf la FCSB
Citește mai mult
„Nu am întâlnit un astfel de caz”  Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre  situația lui Reghecampf la FCSB
Noua casă a Rapidului   FOTO+VIDEO.  Cum arată de sus  baza de 6 milioane de euro  construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Superliga
12.10
Noua casă a Rapidului FOTO+VIDEO. Cum arată de sus baza de 6 milioane de euro construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Citește mai mult
Noua casă a Rapidului FOTO+VIDEO. Cum arată de sus baza de 6 milioane de euro construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Cum a scăpat de la demolare un palat de milioane de pe Batiștei, eleganta zonă din centrul Bucureștiului. Reședința Athanasovici are chiar și cinema și sală de sport
B365
12.10
Cum a scăpat de la demolare un palat de milioane de pe Batiștei, eleganta zonă din centrul Bucureștiului. Reședința Athanasovici are chiar și cinema și sală de sport
Citește mai mult
Cum a scăpat de la demolare un palat de milioane de pe Batiștei, eleganta zonă din centrul Bucureștiului. Reședința Athanasovici are chiar și cinema și sală de sport