Becali sperie sponsorii  Raport incredibil:   doar FCSB n-a reușit  să-și mărească veniturile din publicitate + Hagi și Șucu, exemple
Doar FCSB n-a reușit să-și mărească veniturile din publicitate. Hagi și Șucu, exemple FOTO Montaj GOLAZO.ro

Becali sperie sponsorii Raport incredibil: doar FCSB n-a reușit să-și mărească veniturile din publicitate + Hagi și Șucu, exemple

  • O comparație în Liga 1, în privința încasărilor din sponsorizări și publicitate, arată că doar FCSB n-a evoluat la acest capitol față de acum 6-7 ani
  • În schimb, Farul lui Gică Hagi are o creștere fantastică, de peste 500%, iar Rapid și-a dublat această sursă de a face bani
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Piața de publicitate din fotbalul românesc s-a multiplicat de câteva ori față de anii 2018-2019, ultimii înainte de pandemie. Pentru 2024, exclusiv pentru echipele din Liga 1, suma atrasă din această sursă de venit s-a apropiat de 35 de milioane de euro. De peste 3 ori mai mare decât în urmă cu 6–7 ani!

Fake! Cum a păcălit lumea întreagă!    „Stadionul” de pe zgârie-nori  a fost preluat peste tot. Creat în pat cu AI în două minute
Citește și
Fake! Cum a păcălit lumea întreagă! „Stadionul” de pe zgârie-nori a fost preluat peste tot. Creat în pat cu AI în două minute
Citește mai mult
Fake! Cum a păcălit lumea întreagă! „Stadionul” de pe zgârie-nori a fost preluat peste tot. Creat în pat cu AI în două minute

Cu toate acestea, raportul cel mai șocant îl înregistrează chiar clubul cu cel mai mare potențial de a face bani din publicitate: FCSB.

Cel mai mare potențial fiindcă e echipa, de departe, cu cei mai mulți suporteri din România. Dar gruparea roș-albastră bifează o contraperformanță majoră: a rămas aproape la același nivel de venituri din publicitate ca în 2018-2019.

  • În 2018 și 2019, media încasărilor din publicitate pentru FCSB a fost de 2,3-2,4 milioane de euro pe an
  • În 2024, veniturile din această sursă au însemnat 2,55 milioane de euro
25%
din încasările FCSB din 2019 au fost reprezentate de veniturile din publicitate, procentul scăzând în 2024 la doar 10%

Față de 2018-2019, anul 2024 a fost cel mai bun pentru FCSB, din punct de vedere sportiv, din ultimii 10 ani. Fiindcă s-a câștigat titlul și s-a accesat tabloul principal din Europa League, unde echipa a avut parcurs excelent.

Creșterea de publicitate pentru FCSB e aproape neînsemnată: sub 10% progres. Comparativ cu celelalte cluburi importante din Liga 1, FCSB e surclasată total. Farul lui Gică Hagi a avut în 2024 venituri de peste 5 ori mai mari decât în 2018, iar Rapid și Craiova s-au apropiat de dublarea încasărilor.

Veniturile cluburilor mari din România, din publicitate și sponsorizări

CLUB20182024CREȘTERE
FCSB2,352,55+7,5%
Dinamo1,21,75+45%
CFR Cluj0,82+150%
U Craiova1,23,45+187%
Rapid1,143,4+198%
Farul0,553,35+510%
Sumele sunt în milioane de euro

Care poate fi explicația pentru care clubul care produce, de departe, cele mai mari audiențe TV și care a avut în 2024 o medie de spectatori de aproape 20.000 la meciurile de acasă, în toate competițiile, e singurul care nu crește la veniturile din publicitate?

Un răspuns ar putea fi faptul că Becali a decis, în urmă cu mulți ani, să desființeze departamentul de marketing și vânzări al clubului, considerându-l inutil.

Apoi, modul în care a tratat partenerii comerciali, dar și desele scandaluri, cu derapaje și declarații rasiste sau sexiste, toate acestea au determinat probabil firmele să stea departe de FCSB și să nu-și lege imaginea de această echipă.

În urmă cu mai mulți ani, după ce FCSB tocmai semnase un parteneriat cu firma Walter Tosto. Gigi Becali a prezentat-o drept „sunt unii care fac niște cazane și vor să devină sponsori la noi”. Firma respectivă e, de fapt, una dintre marile companii în ceea ce privește proiectarea și producerea de produse pentru mașini industriale.

Ce sponsori principali a avut FCSB cu Becali patron

Perioada Sponsor
2003-2005 -
2005-2007 RAFO
2007-2009 Citi Financial
2009-2010 Sportingbet
2010-2013 -
2013-2021 City Insurance
2022-prezent Betano

Becali ar fi cerut bani pentru a pune pe tricouri UNICEF

În urmă cu mai bine de 15 ani, în presa de la acel moment au apărut informații că UNICEF ar fi dorit să aibă un parteneriat cu FCSB și să apară pe tricourile de joc. Becali ar fi reacționat: „câți bani ne dau ca să-i punem pe tricouri? Nu dau nimic, atunci la revedere!”.

Barcelona avea atunci un parteneriat cu UNICEF, către care achita ea 1,5 milioane de euro pentru a purta logoul Fondului Internațional pentru Urgențele Copiilor Națiunilor Unite.

Citește și

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

INTERVIU Primul consilier prezidențial ales de Nicușor Dan în echipă avertizează asupra riscului vărsării documentelor de către angajații de la stat în aplicațiile de Inteligență Artificială
INTERVIU Primul consilier prezidențial ales de Nicușor Dan în echipă avertizează asupra riscului vărsării documentelor de către angajații de la stat în aplicațiile de Inteligență Artificială
INTERVIU Primul consilier prezidențial ales de Nicușor Dan în echipă avertizează asupra riscului vărsării documentelor de către angajații de la stat în aplicațiile de Inteligență Artificială
Știri ultima oră
21:49
Armstrong lovește din nou VIDEO. GOLAZO marcat de scoțian cu UTA » Sezon incredibil la Dinamo
Armstrong lovește din nou VIDEO. GOLAZO  marcat de scoțian cu UTA » Sezon incredibil la Dinamo
21:32
Arbitru și fotbalist! Unde a ajuns fiul lui Alexandru Tudor după ce a debutat la FCSB
Arbitru și fotbalist!  Unde a ajuns fiul lui Alexandru Tudor după ce a debutat la FCSB
20:36
Ten Hag îl atacă pe Cristiano! Ronaldo nu mai avea chef să se antreneze? „Nu dădea totul, e doar o imagine! Nu mai poate de 7-8 ani!”
Ten Hag îl atacă pe Cristiano! Ronaldo nu mai avea chef să se antreneze? „Nu dădea totul, e doar o imagine!  Nu mai poate de 7-8 ani!”
20:30
LIVE Dinamo - UTA, în etapa #14 din Superliga » „Câinii” vor să revină pe primul loc
LIVE Dinamo - UTA, în etapa #14 din Superliga » „Câinii” vor să revină pe primul loc
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Pancu l-a umilit pe Andrei Șucu, dar, de fapt, s-a descalificat pe el însuși!

Dan Udrea: Pancu l-a umilit pe Andrei Șucu, dar, de fapt, s-a descalificat pe el însuși!

Dan Udrea: Pancu <span>l-a</span> umilit pe Andrei Șucu, dar, de fapt, <span>s-a</span> descalificat pe el însuși!
Mbappé suntem noi toți

Cătălin Tolontan: Mbappé suntem noi toți

Cătălin Tolontan: Mbappé suntem noi toți
„Dragă Anglia” sau niciodată Anglia?

Cristian Geambașu: „Dragă Anglia” sau niciodată Anglia?

Cristian Geambașu: „Dragă Anglia” sau niciodată Anglia?
Scorul rușinii! Csikszereda se laudă cu umilința unor adolescente, iar FRF patronează circul

Vlad Nedelea: Scorul rușinii! Csikszereda se laudă cu umilința unor adolescente, iar FRF patronează circul

Vlad Nedelea: Scorul rușinii! Csikszereda se laudă cu umilința unor adolescente, iar FRF patronează circul
Vorbesc polițiștii „pe bune”

Cătălin Tolontan: Vorbesc polițiștii „pe bune”

Cătălin Tolontan: Vorbesc polițiștii „pe bune”
Cam repede s-a dezumflat Reghe, după ce a fost umflat artificial

Dan Udrea: Cam repede s-a dezumflat Reghe, după ce a fost umflat artificial

Dan Udrea: Cam repede <span>s-a</span> dezumflat Reghe, după ce a fost umflat artificial
Mao sau Țestoasa Ninja?

Cristian Geambașu: Mao sau Țestoasa Ninja?

Cristian Geambașu: Mao sau Țestoasa Ninja?
Mbappe, China și libertatea de exprimare

Silviu Tudor Samuilă: Mbappe, China și libertatea de exprimare

Silviu Tudor Samuilă: Mbappe, China și libertatea de exprimare
Fotbalul nu face altceva decât să întrețină ura și să o viralizeze

Dan Udrea: Fotbalul nu face altceva decât să întrețină ura și să o viralizeze

Dan Udrea: Fotbalul nu face altceva decât să întrețină ura și să o viralizeze
Ultimul rege

Radu Naum: Ultimul rege

Radu Naum: Ultimul rege
Umilirea lui Mbappe

Cristian Geambașu: Umilirea lui Mbappe

Cristian Geambașu: Umilirea lui Mbappe
De ziua românului Chivu

Silviu Tudor Samuilă: De ziua românului Chivu

Silviu Tudor Samuilă: De ziua românului Chivu
Când Șumudică ajunge să fie cel mai lucid, vorbind despre cuțite și rasism!

Dan Udrea: Când Șumudică ajunge să fie cel mai lucid, vorbind despre cuțite și rasism!

Dan Udrea: Când Șumudică ajunge să fie cel mai lucid, vorbind despre cuțite și rasism!
Lula, Bolsonaro și naționala Braziliei

Cătălin Tolontan: Lula, Bolsonaro și naționala Braziliei

Cătălin Tolontan: Lula, Bolsonaro și naționala Braziliei
Reghecampf, Trump și amenințarea jurnaliștilor: „Ai grijă!”

Theodor Jumătate: Reghecampf, Trump și amenințarea jurnaliștilor: „Ai grijă!”

Theodor Jumătate: Reghecampf, Trump și amenințarea jurnaliștilor: „Ai grijă!”
Pancu, sabotat din interior. Cum s-a prăbușit Rapidul în fața FCSB-ului

Cătălin Țepelin: Pancu, sabotat din interior. Cum s-a prăbușit Rapidul în fața FCSB-ului

Cătălin Țepelin: Pancu, sabotat din interior. Cum <span>s-a</span> prăbușit Rapidul în fața <span>FCSB-ului</span>
Pancu și-a învins echipa!

Cristian Geambașu: Pancu și-a învins echipa!

Cristian Geambașu: Pancu <span>și-a</span> învins echipa!
Cine ține stadionul în peșteră?

Dan Udrea: Cine ține stadionul în peșteră?

Dan Udrea: Cine ține stadionul în peșteră?
Fiind George Pușcaș

Cristian Geambașu: Fiind George Pușcaș

Cristian Geambașu: Fiind George Pușcaș
În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”

Cătălin Tolontan: În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”

Cătălin Tolontan: În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”
Top stiri
Drăguș, titular cu U Cluj?  Anunțul făcut de  Laurențiu Reghecampf
Superliga
13:46
Drăguș, titular cu U Cluj? Anunțul făcut de Laurențiu Reghecampf
Citește mai mult
Drăguș, titular cu U Cluj? Anunțul făcut de  Laurențiu Reghecampf
Fanii lui Inter, în pragul revoltei   FOTO.  Bannerul afișat după înfrângerea cu AC Milan și  mesajul dur transmis lui Chivu:  „Ți s-a terminat timpul!”
Campionate
13:00
Fanii lui Inter, în pragul revoltei FOTO. Bannerul afișat după înfrângerea cu AC Milan și mesajul dur transmis lui Chivu: „Ți s-a terminat timpul!”
Citește mai mult
Fanii lui Inter, în pragul revoltei FOTO. Bannerul afișat după înfrângerea cu AC Milan și mesajul dur transmis lui Chivu: „Ți s-a terminat timpul!”
„Milioane de euro nejustificate”  Detalii incredibile din  procesul pierdut  de Primăria Sectorului 2 cu Dinamo-Badea!
Diverse
09:03
„Milioane de euro nejustificate” Detalii incredibile din procesul pierdut de Primăria Sectorului 2 cu Dinamo-Badea!
Citește mai mult
„Milioane de euro nejustificate” Detalii incredibile din  procesul pierdut de Primăria Sectorului 2 cu Dinamo-Badea!
Târgurile de Crăciun din București din acest an. Unde se fac și când se aprind primele luminițe de sărbători de iarnă
B365
31.10
Târgurile de Crăciun din București din acest an. Unde se fac și când se aprind primele luminițe de sărbători de iarnă
Citește mai mult
Târgurile de Crăciun din București din acest an. Unde se fac și când se aprind primele luminițe de sărbători de iarnă