Becali sperie sponsorii  Raport incredibil:   doar FCSB n-a reușit  să-și mărească veniturile din publicitate + Hagi și Șucu, exemple
Doar FCSB n-a reușit să-și mărească veniturile din publicitate. Hagi și Șucu, exemple FOTO Montaj GOLAZO.ro

Becali sperie sponsorii Raport incredibil: doar FCSB n-a reușit să-și mărească veniturile din publicitate + Hagi și Șucu, exemple

  • O comparație în Liga 1, în privința încasărilor din sponsorizări și publicitate, arată că doar FCSB n-a evoluat la acest capitol față de acum 6-7 ani
  • În schimb, Farul lui Gică Hagi are o creștere fantastică, de peste 500%, iar Rapid și-a dublat această sursă de a face bani
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

Piața de publicitate din fotbalul românesc s-a multiplicat de câteva ori față de anii 2018-2019, ultimii înainte de pandemie. Pentru 2024, exclusiv pentru echipele din Liga 1, suma atrasă din această sursă de venit s-a apropiat de 35 de milioane de euro. De peste 3 ori mai mare decât în urmă cu 6–7 ani!

Fake! Cum a păcălit lumea întreagă!    „Stadionul” de pe zgârie-nori  a fost preluat peste tot. Creat în pat cu AI în două minute
Citește și
Fake! Cum a păcălit lumea întreagă! „Stadionul” de pe zgârie-nori a fost preluat peste tot. Creat în pat cu AI în două minute
Citește mai mult
Fake! Cum a păcălit lumea întreagă! „Stadionul” de pe zgârie-nori a fost preluat peste tot. Creat în pat cu AI în două minute

Cu toate acestea, raportul cel mai șocant îl înregistrează chiar clubul cu cel mai mare potențial de a face bani din publicitate: FCSB.

Cel mai mare potențial fiindcă e echipa, de departe, cu cei mai mulți suporteri din România. Dar gruparea roș-albastră bifează o contraperformanță majoră: a rămas aproape la același nivel de venituri din publicitate ca în 2018-2019.

  • În 2018 și 2019, media încasărilor din publicitate pentru FCSB a fost de 2,3-2,4 milioane de euro pe an
  • În 2024, veniturile din această sursă au însemnat 2,55 milioane de euro
25%
din încasările FCSB din 2019 au fost reprezentate de veniturile din publicitate, procentul scăzând în 2024 la doar 10%

Față de 2018-2019, anul 2024 a fost cel mai bun pentru FCSB, din punct de vedere sportiv, din ultimii 10 ani. Fiindcă s-a câștigat titlul și s-a accesat tabloul principal din Europa League, unde echipa a avut parcurs excelent.

Creșterea de publicitate pentru FCSB e aproape neînsemnată: sub 10% progres. Comparativ cu celelalte cluburi importante din Liga 1, FCSB e surclasată total. Farul lui Gică Hagi a avut în 2024 venituri de peste 5 ori mai mari decât în 2018, iar Rapid și Craiova s-au apropiat de dublarea încasărilor.

Veniturile cluburilor mari din România, din publicitate și sponsorizări

CLUB20182024CREȘTERE
FCSB2,352,55+7,5%
Dinamo1,21,75+45%
CFR Cluj0,82+150%
U Craiova1,23,45+187%
Rapid1,143,4+198%
Farul0,553,35+510%
Sumele sunt în milioane de euro

Care poate fi explicația pentru care clubul care produce, de departe, cele mai mari audiențe TV și care a avut în 2024 o medie de spectatori de aproape 20.000 la meciurile de acasă, în toate competițiile, e singurul care nu crește la veniturile din publicitate?

Un răspuns ar putea fi faptul că Becali a decis, în urmă cu mulți ani, să desființeze departamentul de marketing și vânzări al clubului, considerându-l inutil.

Apoi, modul în care a tratat partenerii comerciali, dar și desele scandaluri, cu derapaje și declarații rasiste sau sexiste, toate acestea au determinat probabil firmele să stea departe de FCSB și să nu-și lege imaginea de această echipă.

În urmă cu mai mulți ani, după ce FCSB tocmai semnase un parteneriat cu firma Walter Tosto. Gigi Becali a prezentat-o drept „sunt unii care fac niște cazane și vor să devină sponsori la noi”. Firma respectivă e, de fapt, una dintre marile companii în ceea ce privește proiectarea și producerea de produse pentru mașini industriale.

Ce sponsori principali a avut FCSB cu Becali patron

Perioada Sponsor
2003-2005 -
2005-2007 RAFO
2007-2009 Citi Financial
2009-2010 Sportingbet
2010-2013 -
2013-2021 City Insurance
2022-prezent Betano

Becali ar fi cerut bani pentru a pune pe tricouri UNICEF

În urmă cu mai bine de 15 ani, în presa de la acel moment au apărut informații că UNICEF ar fi dorit să aibă un parteneriat cu FCSB și să apară pe tricourile de joc. Becali ar fi reacționat: „câți bani ne dau ca să-i punem pe tricouri? Nu dau nimic, atunci la revedere!”.

Barcelona avea atunci un parteneriat cu UNICEF, către care achita ea 1,5 milioane de euro pentru a purta logoul Fondului Internațional pentru Urgențele Copiilor Națiunilor Unite.

Citește și

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

Mutare strategică la vârful NATO. Ce pregătește comandantul suprem al Alianței
Mutare strategică la vârful NATO. Ce pregătește comandantul suprem al Alianței
Mutare strategică la vârful NATO. Ce pregătește comandantul suprem al Alianței
Știri ultima oră
21:00
LIVE U Cluj - Rapid, în etapa #11 din Superliga » Atmosferă incendiară pe Cluj Arena
LIVE  U Cluj - Rapid, în etapa #11 din Superliga » Atmosferă incendiară pe Cluj Arena
20:35
Nu-l vrea doar pe Stanciu Transferul pe care noul căpitan de la FCSB i l-a cerut lui Becali: „Să-i facă marcaj cum mi-a făcut mie”
Nu-l vrea doar pe Stanciu Transferul pe care noul căpitan de la FCSB i l-a cerut lui Becali: „Să-i facă marcaj cum mi-a făcut mie”
20:07
Pleacă de la U Craiova? Starul oltenilor, dorit de cluburi din Franța și Germania: „Avem multe discuții”
Pleacă de la U Craiova?  Starul oltenilor, dorit de cluburi din Franța și Germania: „Avem multe discuții”
19:07
„Este un rahat!” Marele Kasparov a ieșit la atac: „Negocierile dintre Trump și mafia lui Putin sunt o farsă!”
„Este un rahat!” Marele Kasparov a ieșit la atac: „Negocierile dintre Trump și mafia lui Putin sunt o farsă!”
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran
Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!
România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România <span>într-un</span> instantaneu
Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?
Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: <span>Să-l</span> căutăm pe acel domn și <span>să-l</span> punem <span>prim-ministru!</span>
Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești
Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc

Dan Udrea: Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc

Dan Udrea: Cum funcționează sistemul distructiv din fotbalul românesc
Asta îi cer lui Hagi!

Theodor Jumătate: Asta îi cer lui Hagi!

Theodor Jumătate: Asta îi cer lui Hagi!
Pleacă Hagi?

Cătălin Tolontan: Pleacă Hagi?

Cătălin Tolontan: Pleacă Hagi?
Se poate trăi și fără fotbal

Cristian Geambașu: Se poate trăi și fără fotbal

Cristian Geambașu: Se poate trăi și fără fotbal
Noi și „câinele” Hagi!

Dan Udrea: Noi și „câinele” Hagi!

Dan Udrea: Noi și „câinele” Hagi!
Nu ne-a bătut Ursul

Cristian Tudor Popescu: Nu ne-a bătut Ursul

Cristian Tudor Popescu: Nu <span>ne-a</span> bătut Ursul
Cei care cred, cei care aplaudă

Cristian Geambașu: Cei care cred, cei care aplaudă

Cristian Geambașu: Cei care cred, cei care aplaudă
Nole are ochi migdalați?

Cristian Tudor Popescu: Nole are ochi migdalați?

Cristian Tudor Popescu: Nole are ochi migdalați?
Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?

Cristian Geambașu: Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?

Cristian Geambașu: Mai poți fi suporterul naționalei după așa ceva?
Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!

Dan Udrea: Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!

Dan Udrea: Lăsați galeriile să se exprime, aveți grijă la Antena 1!
România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm

Cătălin Tolontan: România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm

Cătălin Tolontan: România e nervoasă foc pe Hagi. De parcă suntem campioni de când ne știm
Căderea lui Cristiano

Cristian Geambașu: Căderea lui Cristiano

Cristian Geambașu: Căderea lui Cristiano
Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings

Dan Udrea: Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings

Dan Udrea: Nu i se poate reproșa lui Halep că a fost imaginea AnimaWings
Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe

Vlad Nedelea: Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe

Vlad Nedelea: Hagi, optimismul și realitatea unei naționale slabe
Top stiri
Cu ce se ocupă CSA    Steaua a comentat  la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
Diverse
18:43
Cu ce se ocupă CSA Steaua a comentat la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
Citește mai mult
Cu ce se ocupă CSA  Steaua a comentat la poza virală a comediantului Mircea Bravo cu Gigi Becali: „Solicităm să modificați”
„Nu am întâlnit un astfel de caz”   Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre  situația lui Reghecampf  la FCSB
Superliga
19:31
„Nu am întâlnit un astfel de caz” Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre situația lui Reghecampf la FCSB
Citește mai mult
„Nu am întâlnit un astfel de caz”  Șeful Școlii de Antrenori din cadrul FRF, noi detalii despre  situația lui Reghecampf la FCSB
Noua casă a Rapidului   FOTO+VIDEO.  Cum arată de sus  baza de 6 milioane de euro  construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Superliga
12:52
Noua casă a Rapidului FOTO+VIDEO. Cum arată de sus baza de 6 milioane de euro construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Citește mai mult
Noua casă a Rapidului FOTO+VIDEO. Cum arată de sus baza de 6 milioane de euro construită de Dan Șucu. Va fi inaugurată în scurt timp
Bucureștiul pustiu, cu oameni ici-colo, însingurați și speriați. Imagini deja document, care par din altă viață, deși au trecut doar câțiva ani: coșmarul numit "pandemia"
B365
11.10
Bucureștiul pustiu, cu oameni ici-colo, însingurați și speriați. Imagini deja document, care par din altă viață, deși au trecut doar câțiva ani: coșmarul numit "pandemia"
Citește mai mult
Bucureștiul pustiu, cu oameni ici-colo, însingurați și speriați. Imagini deja document, care par din altă viață, deși au trecut doar câțiva ani: coșmarul numit "pandemia"