- Gheorghe Hagi (61 de ani), selecționerul României, și-a dorit să meargă la Campionatul Mondial pentru a urmări meciurile viitoarelor adversare ale echipei naționale.
Bosnia și Suedia, două echipe pe care România le va întâlni în această toamnă în Liga Națiunilor, joacă la turneul final de peste Ocean.
Gheorghe Hagi a vrut să meargă la Campionatul Mondial
În grupa din Liga Națiunilor, România le va întâlni pe Suedia, Bosnia și Polonia. Primele două naționale sunt la Campionatul Mondial, iar selecționerul Hagi a luat în calcul să meargă la turneul final pentru a „spiona” adversarii.
„Gică Hagi era vorba să meargă (n.r. - în America). Știu că era vorba să meargă, dar nu știu dacă a rămas la ideea de a merge acolo și de a vedea de la fața locului echipele astea (n.r. - Bosnia și Suedia).
Bine, pe Bosnia o cunoaștem. Nu cred că trebuie să te duci până în America să vezi ceva. Avea programat să meargă la un moment dat, pe urmă și-a schimbat planul.
Dacă vrea să meargă, îți dai seama că Federația e deschisă”, a declarat Andrei Vochin, oficial al FRF, potrivit digisport.ro.
Programul României în Liga Națiunilor:
- 25 septembrie: Suedia - România
- 28 septembrie: România - Bosnia
- 2 octombrie: Polonia - România
- 5 octombrie: România - Suedia
- 14 noiembrie: România - Polonia
- 17 noiembrie: Bosnia - România